statystyki

Wkład do spółki to nie pożyczka

autor: Łukasz Zalewski07.11.2018, 19:00
Sąd dodał, że zysku osiągniętego przez wspólnika cichego nie można uznać za przychód z udziału w zyskach osób prawnych, bo spółka cicha nie ma osobowości prawnej. Nie jest to także przychód z działalności gospodarczej, bo wspólnik cichy nie prowadzi takiej działalności we własnym imieniu.

Sąd dodał, że zysku osiągniętego przez wspólnika cichego nie można uznać za przychód z udziału w zyskach osób prawnych, bo spółka cicha nie ma osobowości prawnej. Nie jest to także przychód z działalności gospodarczej, bo wspólnik cichy nie prowadzi takiej działalności we własnym imieniu.źródło: ShutterStock

Udział wspólnika w zyskach spółki cichej jest przychodem z tzw. innych źródeł – uznał WSA w Poznaniu

Sprawa dotyczyła pracownika spółki jawnej (prowadzącej sieć aptek), który zawarł z nią umowę spółki cichej. Na tej podstawie wniósł wkład pieniężny z przeznaczeniem na działalność wyłącznie jednej z aptek, w której sam był zatrudniony. W zamian miał mu przysługiwać udział w zysku z prowadzenia apteki, proporcjonalnie do swojego udziału.

Założono, że w ciągu roku wspólnik cichy będzie dostawać zaliczki na poczet przewidywanego zysku. Spór dotyczył tego, do jakiego źródła przychodu je zakwalifikować. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wniesienie wkładu przez wspólnika cichego do spółki należy uznać za udzielenie pożyczki, a przychody z udziału w zysku apteki są przychodami z odsetek i trzeba je zaliczać do kapitałów pieniężnych.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane