statystyki

Komis z Niemiec to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

autor: Mariusz Szulc14.11.2018, 20:00
Najważniejszym elementem WNT jest więc nabycie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, co w tym wypadku nie nastąpi – podkreślił przedsiębiorca.

Najważniejszym elementem WNT jest więc nabycie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, co w tym wypadku nie nastąpi – podkreślił przedsiębiorca.źródło: ShutterStock

 Polska firma, która bierze w komis towar od kontrahenta z innego państwa unijnego, musi rozliczać VAT już w chwili otrzymania towaru – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przeciwne stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 350/16). Sąd orzekł wtedy, że przy komisie wewnątrzwspólnotowym obowiązek podatkowy powstanie u komisanta dopiero w chwili, gdy sprzeda on towary. W przeciwnym wypadku komisant sam musiałby sfinansować kwotę VAT, nie mając pewności, czy faktycznie uda mu się sprzedać towary i po jakiej cenie. To mogłoby powodować trudności przy późniejszym odliczaniu podatku przy finalnej sprzedaży towarów – podkreślił NSA.

Tego samego zdania był przedsiębiorca wnioskujący o interpretację. Zwrócił uwagę na art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym wewnątrzwspólnotowym nabyciem jest nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane