statystyki

Komis z Niemiec to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

autor: Mariusz Szulc14.11.2018, 20:00
Najważniejszym elementem WNT jest więc nabycie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, co w tym wypadku nie nastąpi – podkreślił przedsiębiorca.

Najważniejszym elementem WNT jest więc nabycie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel, co w tym wypadku nie nastąpi – podkreślił przedsiębiorca.źródło: ShutterStock

 Polska firma, która bierze w komis towar od kontrahenta z innego państwa unijnego, musi rozliczać VAT już w chwili otrzymania towaru – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Przeciwne stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 grudnia 2017 r. (sygn. akt I FSK 350/16). Sąd orzekł wtedy, że przy komisie wewnątrzwspólnotowym obowiązek podatkowy powstanie u komisanta dopiero w chwili, gdy sprzeda on towary. W przeciwnym wypadku komisant sam musiałby sfinansować kwotę VAT, nie mając pewności, czy faktycznie uda mu się sprzedać towary i po jakiej cenie. To mogłoby powodować trudności przy późniejszym odliczaniu podatku przy finalnej sprzedaży towarów – podkreślił NSA.

Tego samego zdania był przedsiębiorca wnioskujący o interpretację. Zwrócił uwagę na art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym wewnątrzwspólnotowym nabyciem jest nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium innego państwa członkowskiego.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane