statystyki

Komis z Unii Europejskiej nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów

autor: Patrycja Dudek14.12.2017, 07:19; Aktualizacja: 14.12.2017, 08:45
Sprzedaż komisowa dokonywana przez polską firmę (komisanta) na rzecz klientów stanowi dostawę towarów – stwierdził WSA.

Sprzedaż komisowa dokonywana przez polską firmę (komisanta) na rzecz klientów stanowi dostawę towarów – stwierdził WSA.źródło: ShutterStock

Polska firma, która bierze w komis towar od kontrahenta z innego państwa unijnego nie musi rozliczać VAT już w chwili jego otrzymania – orzekł NSA.

Spór toczył się o to, czy wydanie odzieży polskiej firmie (komisantowi) przez firmę niemiecką (komitenta) jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT) i kiedy polska spółka będzie musiała rozliczyć podatek od towarów i usług.

Firma brała w komis odzież z Niemiec, aby ją następnie sprzedawać. Ubrania przywoziła do sklepów zlokalizowanych na terenie całej Polski niemiecka firma. Do czasu ich sprzedaży pozostawały one jej własnością.

Polska firma (komisant) sprzedawała odzież we własnym imieniu, ale na rachunek komitenta. Nie miała prawa do swobodnego dysponowania towarami. Nie ponosiła też odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia i kradzieże.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane