Czy 8-proc. stawka VAT jest właściwa za usługi przy produkcji serialu

autor: Marcin Łukasiewicz10.11.2018, 15:30
Mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług kulturalnych o charakterze kompleksowym.

Mamy tu do czynienia ze świadczeniem usług kulturalnych o charakterze kompleksowym.źródło: ShutterStock

Aktor w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie umów z producentami seriali świadczy na ich rzecz usługi polegające na wykonaniu roli w danym serialu.

W ramach zawartych umów jest on zobowiązany m.in. do artystycznego wykonywania roli, uczestniczenia w próbach i innych spotkaniach wynikających z harmonogramu produkcji, udziału w zdjęciach do czołówki filmu oraz w realizacji dodatkowych zdjęć wynikających ze zdarzeń losowych lub innych. Z tytułu wykonywania umowy aktorowi przysługuje łączne wynagrodzenie ryczałtowe (honorarium). Czy świadczone przez aktora usługi na podstawie umów zawartych z producentami seriali należy potraktować jako usługi kompleksowe związane z produkcją serialu podlegające opodatkowaniu 23-proc. stawką VAT?

Z analizy zakresu świadczonych przez aktora usług wynika, że mają one niewątpliwie związek z kulturą rozumianą jako ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w tym przypadku w postaci artystycznego wykonania zadań aktorskich w różnego rodzaju produkcjach. Zatem świadczone przez niego usługi obejmujące artystyczne wykonanie roli, a także:

  • uczestniczenie w próbach i innych zajęciach przygotowawczych typu miary kostiumów, próby charakteryzacji, nagrania itp.,
  • udział w nagrywaniu postsynchronów,
  • uczestniczenie w działaniach reklamowych i promocyjnych dotyczących serialu, producenta i następców w ich prawach,
  • udział w działaniach z zakresu public relations (konferencje prasowe, spotkania na planie z prasą, akcje promocyjne, udział w sesjach zdjęciowych, udział w wywiadach, audycjach i innych programach oraz wydarzeniach)


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • j.(2018-11-10 23:54) Zgłoś naruszenie 10

    Przede wszystkim, to po cholerę nam jakieś seriale? Oglądacie seriale, bo ja nie? Szkoda czasu! Mam dość własnych problemów i nie interesują mnie perypetie fikcyjnych bohaterów. Oglądanie seriali, to dla mnie sposób na przegrywanie życia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane