Podczas wczorajszej debaty na temat reformowania polskiego systemu podatkowego zorganizowanej przez Klub Polskiej Rady Biznesu i Accreo Taxand wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch poinformowała, że w tym tygodniu zostanie opublikowana poprawiona nowelizacja ustawy o VAT.

- Po uzgodnieniach do nowelizacji wpłynęło ponad 350 poprawek. Część z nich została uwzględniona - wskazała Elżbieta Chojna-Duch.

Dodała, że 14 kwietnia w sprawie projektu ustawy abolicyjnej i jej zgodności z konstytucją wypowie się rada legislacyjna. Za dwa tygodnie projektem powinien zająć się Komitet Stały Rady Ministrów, sama Rada i Sejm.

Radosław Czarnecki, partner w Accreo Taxand, zwrócił uwagę, że debata wokół zmian podatkowych w Polsce zawsze toczy się wokół spraw bieżących i haseł ogólnych, typu abolicja, wysokość stawek czy ulgi.

- Na system podatkowy trzeba spojrzeć szerzej. Konkurencyjny system to nie tylko niskie podatki, to również jego szczelność i bezpieczeństwo z możliwością nawiązania dialogu - podkreślał Radosław Czarnecki.

Podobnie twierdzi Elżbieta Chojna-Duch, zastrzegając, że w Polsce nie można mówić o rewolucji.

Wojciech Kostrzewa, prezes, dyrektor Grupy ITI, zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy decydując, się na inwestycję, analizują również podatki, w tym ich stawki.