statystyki

Dom na terenie rodzinnych ogrodów działkowych bez ulgi mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek21.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 21.05.2018, 07:51
dom działka

Sędzia Jan Rudowski zwrócił uwagę, że altany budowane na ogródkach działkowych nie mogą realizować celu mieszkaniowego, bo ustawa o ROD wyraźnie tego zakazujeźródło: ShutterStock

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży mieszkania kupił murowany dom położony na terenie rodzinnych ogrodów działkowych musi zapłacić 19-proc. podatek – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczył mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. Za pieniądze spłacił długi. Wystarczyło mu jeszcze na działkę z murowanym budynkiem na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

Altana była jedyną nieruchomością, jaką posiadał. Mężczyzna wprowadził się tam wraz z całą rodziną. Przekonywał, że budynek został przystosowany do całorocznego zamieszkania. Przedstawił nawet dokumentację fotograficzną. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że mężczyzna nie zrealizował celu mieszkaniowego i powinien zapłacić podatek od dochodu ze zbycia odziedziczonego mieszkania.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ki(2018-05-22 12:08) Zgłoś naruszenie 10

    Dom na działce ROD ponad obowiazującą normę ma wartość zero .Zamieszkiwanie całoroczne jest nielegalne. Działkowcy ROD wkurzają sie na tych co tak co mieszkają cały rok , bo ich opłata roczna to koszt ok. 700,00 zł. . Kazdy chciałby takie koszty za swoje mieszkania ponosić. Mało tego działkowcy, którzy są raptem w ciagu roku kulka miesiecy na działkach ponoszą takie same opłaty. Innymi słowy zamieszkujacy całorocznie generują koszty , które reszta musi opłacać. Chociazby śmieci . Ten co na dziełce przebywa w roku 1 m-c płaci tyle samo , co ci przez cały rok. U mnie to koszt ponad 200 zł. Zamieszkujacy stworzyli sobie oaze i rządzą na działkach . To dla nich nie jest żadna rekreacja , tylko wiila obok samochód i wietrzne ujeżdzanie samochodami ,to do pracy , sklepu itd. Przez takich działki straciły sens, a zarząg Główny nic to nie obchodzi ,że regulamin to zwykły śmieć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane