statystyki

Dom na terenie rodzinnych ogrodów działkowych bez ulgi mieszkaniowej

autor: Patrycja Dudek21.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 21.05.2018, 07:51
dom działka

Sędzia Jan Rudowski zwrócił uwagę, że altany budowane na ogródkach działkowych nie mogą realizować celu mieszkaniowego, bo ustawa o ROD wyraźnie tego zakazujeźródło: ShutterStock

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży mieszkania kupił murowany dom położony na terenie rodzinnych ogrodów działkowych musi zapłacić 19-proc. podatek – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczył mężczyzna, który sprzedał odziedziczone mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia. Za pieniądze spłacił długi. Wystarczyło mu jeszcze na działkę z murowanym budynkiem na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

Altana była jedyną nieruchomością, jaką posiadał. Mężczyzna wprowadził się tam wraz z całą rodziną. Przekonywał, że budynek został przystosowany do całorocznego zamieszkania. Przedstawił nawet dokumentację fotograficzną. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał jednak, że mężczyzna nie zrealizował celu mieszkaniowego i powinien zapłacić podatek od dochodu ze zbycia odziedziczonego mieszkania.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ki(2018-05-22 12:08) Zgłoś naruszenie 10

    Dom na działce ROD ponad obowiazującą normę ma wartość zero .Zamieszkiwanie całoroczne jest nielegalne. Działkowcy ROD wkurzają sie na tych co tak co mieszkają cały rok , bo ich opłata roczna to koszt ok. 700,00 zł. . Kazdy chciałby takie koszty za swoje mieszkania ponosić. Mało tego działkowcy, którzy są raptem w ciagu roku kulka miesiecy na działkach ponoszą takie same opłaty. Innymi słowy zamieszkujacy całorocznie generują koszty , które reszta musi opłacać. Chociazby śmieci . Ten co na dziełce przebywa w roku 1 m-c płaci tyle samo , co ci przez cały rok. U mnie to koszt ponad 200 zł. Zamieszkujacy stworzyli sobie oaze i rządzą na działkach . To dla nich nie jest żadna rekreacja , tylko wiila obok samochód i wietrzne ujeżdzanie samochodami ,to do pracy , sklepu itd. Przez takich działki straciły sens, a zarząg Główny nic to nie obchodzi ,że regulamin to zwykły śmieć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane