statystyki

Lepiej mieć dwie ulgi niż jedną. B+R działa po stronie kosztowej, IP Box będzie dotyczyło strony dochodowej [WYWIAD]

autor: Magdalena Majkowska15.10.2018, 09:27; Aktualizacja: 15.10.2018, 09:27
Honorata Ścisłowicz-Skraba doradca podatkowy, associate partner w EY

Honorata Ścisłowicz-Skraba doradca podatkowy, associate partner w EYźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ulga B+R działa po stronie kosztowej, IP Box będzie dotyczyło strony dochodowej. Połączenie tych preferencji z pewnością przyniesie przedsiębiorcom wiele korzyści, przy czym podstawą dla obu instrumentów jest odpowiednie zdefiniowanie działalności przedsiębiorstwa jako badawczo -rozwojowej i wyznaczenie jej ram - mówi w wywiadzie dla DGP

Korzystanie z nowej ulgi IP Box będzie ściśle związane z prowadzeniem przez przedsiębiorców prac badawczo-rozwojowych, co już dziś premiowane jest ulgą podatkową B+R. Jaka jest podstawowa różnica między tymi instrumentami?

Ulga na działalność B+R funkcjonuje w Polsce już trzeci rok (została wprowadzona od 1 stycznia 2016 r.). Działa ona po stronie kosztowej, czyli podstawą do jej wyliczenia są koszty kwalifikowane określone w ustawach podatkowych (odpowiednio CIT i PIT). Chodzi tu m.in. o koszty zatrudnienia, zakupu materiałów, surowców, ekspertyz czy odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej. Ulga B+R pozwala obniżyć podstawę opodatkowania o poniesione na działalność badawczo-rozwojową koszty kwalifikowane. Im wyższe wydatki ponosi przedsiębiorca, tym wyższą ma ulgę z tego tytułu (co istotne, począwszy od 2018 r. odliczać można 100 proc. takich kosztów).

Z kolei Innovation Box jest niejako dopełnieniem tego instrumentu i ma działać szerzej niż tylko na podstawie rachunku kosztów.

Co to oznacza?

W przypadku projektowanej nowej ulgi oprócz kosztów związanych z działalnością B+R istotna będzie strona przychodowa. Z tego instrumentu skorzystają więc firmy, które nie tylko ponoszą koszty takich prac, ale osiągają dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, powstałych w wyniku prowadzenia działalności B+R (wytworzonych, rozwiniętych lub ulepszonych dzięki prowadzeniu takich prac).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane