statystyki

Kończy się zwrot VAT na materiały budowlane. To ostatni moment na odzyskanie części podatku

autor: Magdalena Majkowska15.10.2018, 08:45; Aktualizacja: 15.10.2018, 08:46
VAT

36 656 zł można maksymalnie odzyskać składając wniosek o zwrot VAT w IV kwartale br.źródło: ShutterStock

To ostatni moment na odzyskanie części podatku zapłaconego w cenie towarów użytych do budowy lub remontu własnego lokum, przy czym wciąż można się ubiegać o rekompensatę w ramach dwóch reżimów prawnych.

Zwrot VAT na materiały budowlane funkcjonował od 2006 r. i choć przepisy, które go regulowały, zostały uchylone w 2014 r., to do tej pory można było się ubiegać o rekompensatę na zasadzie praw nabytych. Jednocześnie od 2014 r. zaczęły funkcjonować zwroty VAT w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Teraz oba systemy zwrotów – stary i nowy odchodzą do lamusa. Tylko do końca 2018 r. można składać wnioski o zwrot VAT na starych zasadach (w ramach praw nabytych). Przy czym zwroty dotyczą tylko zakupów udokumentowanych fakturami wystawionymi od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. Wydatki z wcześniejszych lat do zwrotów nie uprawniają.

Z kolei o zwrot VAT w ramach programu MdM będzie można występować jeszcze w przyszłym roku i kolejnych latach, ale obejmuje on tylko wydatki na zakup materiałów budowalnych, które inwestorzy ponieśli do 30 września br. (faktury wystawione po tej dacie do zwrotów nie uprawniają). Należy jednak pamiętać, że wniosek można złożyć tylko raz – w terminie do 31 grudnia roku, w którym dom został oddany do użytkowania.

Przy czym, jak wynika z informacji fiskusa, w ciągu czterech lat obowiązywania MDM do tej pory złożono już 2120 wniosków o zwrot VAT, z czego pozytywnie rozpatrzono 1318. Rocznie zwroty z tego tytułu kosztowały budżet państwa od 3 tys. zł w 2014 r. do prawie 6 mln zł w 2017 r. Dla porównania ze zwrotów VAT na starych zasadach, do momentu uchylenia przepisów, korzystało rocznie średnio prawie pół miliona osób, a zwroty z tego tytułu przekraczały 1 mld zł rocznie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane