Nowa ulga na złe długi wymaga dopracowania

autor: Łukasz Zalewski01.10.2018, 08:51; Aktualizacja: 01.10.2018, 09:02
Problematyczne jest też to, że z jednej strony „korekta” ma dotyczyć podstawy opodatkowania lub straty, którą ustala się za rok podatkowy, a z drugiej strony mowa jest o tym, że przepisy mają mieć zastosowanie przy obliczaniu zaliczek.

Problematyczne jest też to, że z jednej strony „korekta” ma dotyczyć podstawy opodatkowania lub straty, którą ustala się za rok podatkowy, a z drugiej strony mowa jest o tym, że przepisy mają mieć zastosowanie przy obliczaniu zaliczek.źródło: ShutterStock

Celem nowej preferencji jest zapewnienie ochrony małym przedsiębiorcom, którzy miesiącami muszą czekać na uregulowanie należności przez nierzetelnych kontrahentów. Jednak zdaniem ekspertów może być trudno to osiągnąć.

Ulgę w PIT i CIT – na wzór tej funkcjonującej od lat w VAT – zakłada projekt nowelizacji niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych. Resort przedsiębiorczości wyjaśnia, że celem jest zapewnienie ochrony małym przedsiębiorcom, których pozycja w kontaktach handlowych z przedsiębiorcami nieposiadającymi takiego statusu jest wyraźnie słabsza. Obecne regulacje są bowiem niewystarczające.

Resort przypomina, że obecnie w PIT zasadą jest, że przychodem są kwoty należne, choćby faktycznie nie zostały otrzymane, co oznacza, że przychód podatkowy powstaje niezależnie od faktu uregulowania należności. Tak samo uregulowane są koszty podatkowe. W efekcie dłużnicy zalegający z zapłatą zobowiązań są uprawnieni do obniżania przychodu do opodatkowania o niezapłacone wierzycielowi kwoty z tytułu dokonanych operacji gospodarczych. I choć w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 1509 ze zm.; dalej: ustawa o PIT) i ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.; dalej ustawa o CIT) są też szczególne regulacje pozwalające na odliczanie przez wierzycieli w określonych sytuacjach złych długów, to analogiczne rozwiązania nie obejmują dłużników. Resort chce to zmienić, wprowadzając od 1 stycznia 2020 r. nową ulgę na złe długi w PIT i CIT. Projekt przewiduje, że wierzyciel będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę wierzytelności, jeżeli wierzytelność ta nie zostanie uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 120 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub fakturze (rachunku).

Generalnie ulga została skonstruowana na wzór obowiązującej w VAT. Problem w tym, że w VAT coraz mniej podatników z roku na rok korzysta z możliwości odzyskania podatku z niezapłaconych faktur. W 2017 r. było to 10 621 podatników, co oznacza o 2 tys. mniej podmiotów niż rok wcześniej i o prawie 6 tys. mniej w stosunku do roku 2015 r. Zdaniem dr Jowity Pustuł, doradcy podatkowego i radcy prawnego w J. Pustuł i Współpracownicy, może się okazać, że również w podatkach dochodowych nie rozwiąże problemu zatorów płatniczych, choć na pewno niektórym podatnikom pomoże.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane