statystyki

Aport przedsiębiorstwa może opóźnić powstanie obowiązku dokumentacyjnego

autor: Rafał Krysa24.09.2018, 20:00
Obecnie obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły równowartość 2 mln euro za rok poprzedni.

Obecnie obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły równowartość 2 mln euro za rok poprzedni.źródło: ShutterStock

Niejednokrotnie przedsiębiorcy podejmują decyzję o przeniesieniu części prowadzonej działalności do odrębnej, powoływanej w tym celu spółki. Powody tego mogą być różne, ale zazwyczaj prowadzenie części biznesu w ramach odrębnego podmiotu ułatwia zarządzanie wyodrębnioną w ten sposób częścią. Jak jednak wpływa aport przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (ZCP) na obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, zwłaszcza jeśli przekroczenie ustawowych progów przychodów lub kosztów rachunkowych (z czym potencjalnie wiąże się obowiązek dokumentacyjny) wynika tylko z działalności wnoszonego przedsiębiorstwa lub ZCP?

Obecnie obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej ciąży na podatnikach, których przychody lub koszty w rozumieniu ustawy o rachunkowości przekroczyły równowartość 2 mln euro za rok poprzedni. Z kolei w przypadku podatników rozpoczynających działalność (pierwszy rok podatkowy) obowiązek taki pojawi się dopiero po osiągnięciu tego progu w trakcie trwania pierwszego roku podatkowego.

Wyróżnić zatem należy trzy przypadki:

  • podmiot kontynuujący swoją działalność,
  • podmiot rozpoczynający działalność, oraz na zasadzie wyjątku
  • podmiot rozpoczynający swoją działalność, lecz nieuznawany za takowy (podmioty przekształcone, wydzielone, połączone, a także w przypadku wniesienia składników majątkowych przedsiębiorstwa, ale jedynie przez osobę fizyczną).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane