statystyki

Obdarowany nie uchroni się przed podatkiem

autor: Magdalena Majkowska20.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:48
Pieniądze

Podatniczka sądziła, że w takiej sytuacji w ogóle nie zapłaci podatku. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Uznał, że dojdzie do przekazania kwoty nie na podstawie jednego, lecz dwóch różnych tytułów – darowizny oraz polecenia darczyńcy. O ile od darowizny nie będzie podatku, o tyle od polecenia już tak – stwierdził.źródło: ShutterStock

 Obdarowany, który spożytkuje otrzymany majątek zgodnie z wolą darczyńcy, nie uniknie rozliczeń z fiskusem – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To pierwsza interpretacja, w której podatnik chciał wywieść korzystne dla siebie skutki z niedawnego wyroku NSA, dotyczącego otrzymania pieniędzy w darowiźnie ze wskazaniem (sygn. akt II FSK 1525/16 oraz II FSK 1526/16). Orzeczenie to oraz jego konsekwencje opisywaliśmy szeroko na łamach DGP.

Sąd kasacyjny orzekł w nim, że jeśli obdarowany wykorzysta otrzymany majątek w sposób określony przez darczyńcę, to nie płaci podatku od darowizny. Sąd nie odniósł się natomiast do kwestii ewentualnego opodatkowania polecenia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Pytanie Obywateli.(2018-09-20 20:37) Zgłoś naruszenie 106

    Przepraszam bardzo ,małe pytanko! ..................Czy facet co POlecial do Maciu Piciu na koszt wszystkich Polaków zapłacił też za ten dar POdatek i czy zostal oskarzony przez prokurature o publiczne namawianie do nie placenia POdatku TRV gdyz później tym frajerom co mu uwierzyli komorników kierowanych przez US.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane