statystyki

Obdarowany nie uchroni się przed podatkiem

autor: Magdalena Majkowska20.09.2018, 07:23; Aktualizacja: 20.09.2018, 08:48
Pieniądze

Podatniczka sądziła, że w takiej sytuacji w ogóle nie zapłaci podatku. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził. Uznał, że dojdzie do przekazania kwoty nie na podstawie jednego, lecz dwóch różnych tytułów – darowizny oraz polecenia darczyńcy. O ile od darowizny nie będzie podatku, o tyle od polecenia już tak – stwierdził.źródło: ShutterStock

 Obdarowany, który spożytkuje otrzymany majątek zgodnie z wolą darczyńcy, nie uniknie rozliczeń z fiskusem – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

To pierwsza interpretacja, w której podatnik chciał wywieść korzystne dla siebie skutki z niedawnego wyroku NSA, dotyczącego otrzymania pieniędzy w darowiźnie ze wskazaniem (sygn. akt II FSK 1525/16 oraz II FSK 1526/16). Orzeczenie to oraz jego konsekwencje opisywaliśmy szeroko na łamach DGP.

Sąd kasacyjny orzekł w nim, że jeśli obdarowany wykorzysta otrzymany majątek w sposób określony przez darczyńcę, to nie płaci podatku od darowizny. Sąd nie odniósł się natomiast do kwestii ewentualnego opodatkowania polecenia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Pytanie Obywateli.(2018-09-20 20:37) Zgłoś naruszenie 106

    Przepraszam bardzo ,małe pytanko! ..................Czy facet co POlecial do Maciu Piciu na koszt wszystkich Polaków zapłacił też za ten dar POdatek i czy zostal oskarzony przez prokurature o publiczne namawianie do nie placenia POdatku TRV gdyz później tym frajerom co mu uwierzyli komorników kierowanych przez US.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane