statystyki

Horała o wyłudzeniach VAT: Nie szkodzono przedsiębiorcom, tyle że przestępcom też nie [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki18.09.2018, 07:49; Aktualizacja: 18.09.2018, 10:21
Marcin Horała

Marcin Horałaźródło: Newspix
autor zdjęcia: GRZEGORZ KRZYZEWSKIFOTONEWS

- Karuzele to grupy przestępcze, a nie przedsiębiorcy. Jeśli na skutek wyłudzeń VAT budżet traci miliardy i trzeba podnosić podatki, by go załatać, to jest to uderzenie we wzrost - mówi Marcin Horała, poseł PiS, przewodniczący komisji śledczej do spraw VAT, kandydat PiS na prezydenta Gdyni w wyborach samorządowych.

Terminarz przesłuchań pokazuje, że przed komisję oprócz Jacka Rostowskiego wzywani będą dwaj ministrowie sprawiedliwości, prokurator generalny i wiceministrowie finansów. Dlaczego na pierwszy ogień idą byli konstytucyjni ministrowie?

Mamy mało czasu, a do tego charakter sprawy wskazuje, że trzeba zacząć przesłuchania od góry. Istotą problemu nie są naczelnicy urzędów skarbowych, którzy decydowali o zwrotach VAT, tylko system sprzyjający wyłudzaniu. Ten zaś był tworzony w Ministerstwie Finansów.

Wśród wiceministrów, których komisja chce wezwać do końca tego roku, nie ma osób, które odpowiadały za administrację skarbową i wywiad skarbowy, czyli operacyjne zajmowanie się oszustwami. Dlaczego?

Zostawiamy sobie ich na później. Nie da się wszystkich przesłuchać naraz, a przyjęliśmy, że wysłuchamy wszystkich z kierownictwa MF z lat 2007–2015. Niektóre rozmowy będą pewnie krótkie, bo jeśli ktoś się zajmował PIT, niewiele wniesie od dyskusji o VAT.

Albo jeśli zajmował się długiem jak Dominik Radziwiłł, którego chcecie wezwać pod koniec listopada.

Tak, ale brał udział w posiedzeniach kierownictwa i kilka pytań trzeba mu zadać.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krol(2018-09-18 11:42) Zgłoś naruszenie 60

    Czy doczekamy się Komisji Śledczej do spraw WOG-ów, przetargów,zasadności,kwot kosztorysów ,porównań z cenami w cywilu,wygrywających przetargi na remonty jednostek wojskowych itd. Ile WOG płaci za remont budki o wymiarach 4 /5m- będzie szok. Poznamy może na co faktycznie idą pieniądze z budżetu , te 2,5%PKB przeznaczane na armie

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane