statystyki

Sąd: Upadek branży to powód do umorzenia zaległości

autor: Patrycja Dudek17.09.2018, 20:00
Kolejny wyrok WSA był więc już całkiem inny. Sąd uznał, że upadek branży stoczniowej, wiek skarżącego i jego sytuacja finansowa to argumenty za umorzeniem zaległości. Przemawia za tym zarówno interes podatnika, jak i interes publiczny – orzekł sąd.

Kolejny wyrok WSA był więc już całkiem inny. Sąd uznał, że upadek branży stoczniowej, wiek skarżącego i jego sytuacja finansowa to argumenty za umorzeniem zaległości. Przemawia za tym zarówno interes podatnika, jak i interes publiczny – orzekł sąd.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego nie powinien odmawiać umorzenia zaległości podatkowych, gdy podatnikowi ledwo wystarcza na egzystencję – wynika z wyroku WSA w Szczecinie. 

Zdaniem sądu żądanie w takiej sytuacji zapłaty zaległego podatku byłoby sprzeczne z interesem publicznym, bo państwo egzekwowałoby dług od tego, komu najpierw musiałoby pomóc.

Korzystny dla podatnika wyrok zapadł jednak dopiero po tym, jak Naczelny Sąd Administracyjny zarzucił sądowi I instancji, że zaakceptował niekorzystną dla podatnika decyzję organu bez przeanalizowania stanu faktycznego. Kolejny wyrok WSA był więc całkiem inny.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane