statystyki

Kradzież części spadku nie zmniejszy daniny

autor: Mariusz Szulc17.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 17.09.2018, 08:26
Nie ma żadnych możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skradzioną po tym dniu – stwierdził dyrektor KIS.

Nie ma żadnych możliwości pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwotę skradzioną po tym dniu – stwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

 Spadkobiercy płacą podatek od wartości majątku odziedziczonego w dniu śmierci zmarłego. Nie ma znaczenia to, że jego część została potem skradziona – wyjaśnił dyrektor KIS.

Pytanie zadali spadkobiercy, którzy odziedziczyli oszczędności zgromadzone przez spadkodawcę na rachunkach bankowych. Przed sądem okazało się, że odziedziczona kwota powinna być wyższa, bo niektóre osoby, niemające odpowiednich pełnomocnictw, wypłacały po śmierci spadkodawcy znaczne środki z jego konta. W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne.

Spadkobiercy sądzili, że w takiej sytuacji zapłacą podatek tylko od kwoty, którą realnie odziedziczyli. W przeciwnym razie – tłumaczyli – musieliby uiścić daninę od kwoty, która do nich w ogóle nie trafiła.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane