NSA: Jest VAT od przekazania majątku likwidacyjnego

autor: Patrycja Dudek12.09.2018, 19:00
Liczy się to, że majątek zostanie przekazany przed wykreśleniem spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, a likwidatorzy będą działać jedynie w jej imieniu.

Liczy się to, że majątek zostanie przekazany przed wykreśleniem spółki z Krajowego Rejestru Sądowego, a likwidatorzy będą działać jedynie w jej imieniu.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli nieruchomość trafia nieodpłatnie w ręce wspólnika prowadzącego działalność gospodarczą, spółka musi uregulować VAT, skoro go odliczyła – orzekł NSA.

Spór toczyła spółka z o.o., która miała zostać zlikwidowana. Jej majątek miał przejść w ręce wspólników. Była nim nieruchomość, przy nabyciu której spółka odliczyła VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał więc, że przekazanie nieruchomości wspólnikom będzie opodatkowane na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że VAT jest należny, gdy podatek został odliczony, a towar jest przekazywany w szczególności na cele osobiste lub jako darowizna. Fiskus przypomniał, że przepis ten ma na celu zrównoważenie sytuacji zwykłych konsumentów, którzy płacą VAT w cenie towarów, i przedsiębiorców, którzy go odliczają, a potem zaczynają wykorzystywać towar do celów osobistych.

Spółka uważała jednak, że art. 7 ust. 2 nie może mieć zastosowania w jej sprawie. Argumentowała, że nie będzie to wydanie na cele osobiste, bo nieruchomość znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w związku z tym musi być wykorzystywana do działalności gospodarczej. Taki był zresztą zamiar wspólników.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane