statystyki

PCC. Pożyczkobiorcy mniej oddadzą fiskusowi

autor: Mariusz Szulc10.09.2018, 17:00

Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych od pożyczek i depozytów nieprawidłowych spadnie do 0,5 proc. Daniny nie zapłaci w ogóle ten, kto pożyczy nie więcej niż tysiąc złotych – wynika z projektu resortu finansów.

Dziś podatek wynosi 2 proc. Niższa stawka PCC ma zachęcić pożyczkobiorców do rozliczeń z fiskusem. Daninę trzeba wpłacić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od zawarcia umowy oraz złożyć deklarację PCC-3. Po nowelizacji stawka wyniesie tylko 0,5 proc., co oznacza, że resort finansów zrówna ją z podatkiem, który płacą wspólnicy pożyczający spółkom osobowym pieniądze (jest to opodatkowane PCC jako zmiana umowy spółki). Pomysł chwali Bartosz Mazur, doradca podatkowy i menedżer w Gekko Taxens.

– O ile można jeszcze zrozumieć istnienie tak archaicznej daniny w prywatnym obrocie używanymi rzeczami, o tyle pobieranie jej od prywatnych pożyczek jest zwyczajnie szkodliwe – twierdzi ekspert.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane