statystyki

Jak rozliczyć świadczenie usługi przez firmę spedycyjną

autor: Marcin Szymankiewicz03.09.2018, 09:20; Aktualizacja: 03.09.2018, 13:57
Tir

Spedytor może sam dokonać przewozu.źródło: ShutterStock

 Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku usługi spedycyjnej za moment jej wykonania należy uważać moment wykonania ostatniej czynności wchodzącej w skład usługi spedycyjnej. 

Y spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (podatnik VAT czynny) jest firmą spedycyjną. Działalność prowadzi od 2002 r. Spółka Y (spedytor) wykonał na rzecz firmy X z siedzibą we Wrocławiu (podatnik VAT czynny) usługę spedycji. Na podstawie umowy spedycji spółka Y zobowiązała się zorganizować transport towarów należących do spółki X z Wrocławia do Białegostoku. Zgodnie z umową za wykonaną usługę przysługuje spółce wynagrodzenie w wysokości 2800 zł netto plus VAT według właściwej stawki. Przewozu towarów dokonał przewoźnik krajowy na zlecenie spedytora (Y sp. z o.o.). Towary zostały odebrane przez przewoźnika 16 sierpnia 2018 r., a dostarczone pod wskazany przez spółkę X adres 17 sierpnia 2018 r. Odbiorca towarów potwierdził ich otrzymanie tego dnia na liście przewozowym. Dokumenty przewozowe przewoźnik dostarczył spedytorowi 28 sierpnia 2018 r. Spedytor skompletował wszystkie dokumenty związane z wykonaną usługą spedycji i dostarczył je kontrahentowi 31 sierpnia 2018 r. wraz z raportem z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy. Zgodnie z obowiązującymi u spedytora ogólnymi warunkami umownymi o świadczeniu usług spedycyjnych (które zaakceptował klient – firma X): „Strony oświadczają, że uznają usługę spedycji za wykonaną z dniem doręczenia zleceniodawcy końcowego raportu z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy (w tym również rozładunku) wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu”. Z kolei 5 września 2018 r. spedytor ma wystawić fakturę potwierdzającą wykonanie usługi spedycyjnej z 14-dniowym terminem płatności. Kontrahent nie płacił zaliczki. Jak w tej sytuacji spółka powinna rozliczyć VAT i CIT od wykonanej usługi spedycyjnej? Zaliczki na CIT i VAT spółka Y rozlicza za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym dla celów CIT jest rok kalendarzowy. Spółka Y nie ma statusu małego podatnika.

VAT

W przypadku usług spedycyjnych ustawodawca nie określił szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowego, a zatem należy go ustalić zgodnie z zasadami ogólnymi. Stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zatem w przypadku usług spedycyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wykonania.

Uwaga! O tym, czy dana usługa została faktycznie wykonana i kiedy nastąpiło jej wykonanie w całości lub częściowo, decyduje zawarta umowa cywilnoprawna, która określa wzajemne prawa i obowiązki stron. O tym, czy dana usługa została wykonana, decyduje również jej charakter. Datę wykonania usług i jej charakter definiują strony umowy cywilnoprawnej, z wyjątkiem sytuacji, gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa. Wobec powyższego usługę uważa się za wykonaną wtedy, gdy usługodawca wykonał wszystkie zobowiązania składające się na określony rodzaj usług, wynikające z zawartej umowy. Natomiast w przypadku braku umowy wykonanie usługi ustala się na podstawie okoliczności faktycznych, potwierdzonych stosownymi dowodami.

W znaczeniu słownikowym „spedycja” to ogół czynności, których celem jest zorganizowanie przewozu rzeczy. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem (art. 794 par. 1 kodeksu cywilnego). Spedytor oprócz wysłania lub odbioru przesyłki zobowiązany jest m.in. do:


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane