statystyki

Jak rozliczyć świadczenie usługi przez firmę spedycyjną

autor: Marcin Szymankiewicz03.09.2018, 09:20; Aktualizacja: 03.09.2018, 13:57
Tir

Spedytor może sam dokonać przewozu.źródło: ShutterStock

 Organy podatkowe przyjmują, że w przypadku usługi spedycyjnej za moment jej wykonania należy uważać moment wykonania ostatniej czynności wchodzącej w skład usługi spedycyjnej. 

Y spółka z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (podatnik VAT czynny) jest firmą spedycyjną. Działalność prowadzi od 2002 r. Spółka Y (spedytor) wykonał na rzecz firmy X z siedzibą we Wrocławiu (podatnik VAT czynny) usługę spedycji. Na podstawie umowy spedycji spółka Y zobowiązała się zorganizować transport towarów należących do spółki X z Wrocławia do Białegostoku. Zgodnie z umową za wykonaną usługę przysługuje spółce wynagrodzenie w wysokości 2800 zł netto plus VAT według właściwej stawki. Przewozu towarów dokonał przewoźnik krajowy na zlecenie spedytora (Y sp. z o.o.). Towary zostały odebrane przez przewoźnika 16 sierpnia 2018 r., a dostarczone pod wskazany przez spółkę X adres 17 sierpnia 2018 r. Odbiorca towarów potwierdził ich otrzymanie tego dnia na liście przewozowym. Dokumenty przewozowe przewoźnik dostarczył spedytorowi 28 sierpnia 2018 r. Spedytor skompletował wszystkie dokumenty związane z wykonaną usługą spedycji i dostarczył je kontrahentowi 31 sierpnia 2018 r. wraz z raportem z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy. Zgodnie z obowiązującymi u spedytora ogólnymi warunkami umownymi o świadczeniu usług spedycyjnych (które zaakceptował klient – firma X): „Strony oświadczają, że uznają usługę spedycji za wykonaną z dniem doręczenia zleceniodawcy końcowego raportu z czynności spedycyjnych i przebiegu dostawy (w tym również rozładunku) wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu”. Z kolei 5 września 2018 r. spedytor ma wystawić fakturę potwierdzającą wykonanie usługi spedycyjnej z 14-dniowym terminem płatności. Kontrahent nie płacił zaliczki. Jak w tej sytuacji spółka powinna rozliczyć VAT i CIT od wykonanej usługi spedycyjnej? Zaliczki na CIT i VAT spółka Y rozlicza za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym dla celów CIT jest rok kalendarzowy. Spółka Y nie ma statusu małego podatnika.

VAT

W przypadku usług spedycyjnych ustawodawca nie określił szczególnego sposobu powstania obowiązku podatkowego, a zatem należy go ustalić zgodnie z zasadami ogólnymi. Stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zatem w przypadku usług spedycyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wykonania.

Uwaga! O tym, czy dana usługa została faktycznie wykonana i kiedy nastąpiło jej wykonanie w całości lub częściowo, decyduje zawarta umowa cywilnoprawna, która określa wzajemne prawa i obowiązki stron. O tym, czy dana usługa została wykonana, decyduje również jej charakter. Datę wykonania usług i jej charakter definiują strony umowy cywilnoprawnej, z wyjątkiem sytuacji, gdy moment ten określa powszechnie obowiązujący przepis prawa. Wobec powyższego usługę uważa się za wykonaną wtedy, gdy usługodawca wykonał wszystkie zobowiązania składające się na określony rodzaj usług, wynikające z zawartej umowy. Natomiast w przypadku braku umowy wykonanie usługi ustala się na podstawie okoliczności faktycznych, potwierdzonych stosownymi dowodami.

W znaczeniu słownikowym „spedycja” to ogół czynności, których celem jest zorganizowanie przewozu rzeczy. Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem (art. 794 par. 1 kodeksu cywilnego). Spedytor oprócz wysłania lub odbioru przesyłki zobowiązany jest m.in. do:


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane