statystyki

Wymiana udziałów jest dziś korzystniejsza podatkowo

autor: Łukasz Zalewski22.08.2018, 07:13; Aktualizacja: 22.08.2018, 08:23
dokument, podpis, prawo, biznes, firma

Chodziło o sześciu wspólników. Skarżąca miała 31 proc. udziałów w ogólnej liczbie głosów, a pozostałe pięć osób miało w sumie 69 proc., z tym że żaden z nich nie dysponował większością udziałów.źródło: ShutterStock

Zmiana przepisów w 2015 r. poprawiła sytuację wspólników mniejszościowych. Mają oni więcej czasu na wspólne przeprowadzenie transakcji zwolnionych z PIT lub CIT – wynika z wyroku NSA.

Co prawda sprawa, którą rozstrzygnął sąd, dotyczyła stanu prawnego sprzed 1 stycznia 2015 r., ale przy okazji sąd wyjaśnił również, jak wygląda sytuacja po tamtej nowelizacji. Rozwiązała ona bowiem jeden problem, ale zarazem doprowadziła do kolejnych sporów. Chodzi o zwolnienie podatkowe przy wymianie udziałów lub akcji, a więc gdy z jednej spółki są one wnoszone aportem do drugiej, a w zamian wnoszący aport dostaje udziały lub akcje tej drugiej spółki.

Przed 2015 r. taka transakcja była neutralna podatkowo w sytuacji, gdy wniesienie udziałów (akcji) dawało spółce je otrzymującej bezwzględną większość głosów w podmiocie, którego udziały (akcje) otrzymała (art. 24 ust. 8a ustawy o PIT i art. 12 ust. 4d ustawy o CIT). Spory dotyczyły tego, czy udziały dające bezwzględną większość głosów musiał wnieść jeden wspólnik, czy mogło być ich wielu (zakładając, że dokonywali jednej transakcji). O to też toczył się spór w sprawie rozstrzygniętej przez NSA.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane