statystyki

Split payment: Zwrot na rachunek VAT nie zawsze się opłaca

autor: Joanna Dmowska21.08.2018, 19:00
Zdaniem MF możliwy jest wybór tylko jednego rodzaju zwrotu.

Zdaniem MF możliwy jest wybór tylko jednego rodzaju zwrotu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy w deklaracji VAT-7 za lipiec pierwszy raz po wprowadzeniu split paymentu mogą wnioskować o zwrot nadwyżki podatku na rachunek VAT.

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie krótki termin realizacji zwrotu. Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych potwierdziło, że 25-dniowy termin nie może być przedłużony przez naczelnika urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi także spełniać warunków dotyczących m.in. opłacenia faktur, jak w przypadku zwrotu na zwykły rachunek rozliczeniowy w terminie 25 dni.

Ze zwrotu na rachunek VAT może skorzystać również przedsiębiorca, który w ogóle nie dokonywał płatności z zastosowaniem split paymentu w danym okresie rozliczeniowym. Nie musi dołączać do deklaracji dodatkowego pisma. Zaznacza tylko w poz. 68 deklaracji VAT-7 kwadrat „tak”, co oznacza, że wnioskuje o ten zwrot i wpisuje w poz. 58 deklaracji, jaką kwotę chce uzyskać na rachunek VAT.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane