statystyki

Split payment: Zwrot na rachunek VAT nie zawsze się opłaca

autor: Joanna Dmowska21.08.2018, 19:00
Zdaniem MF możliwy jest wybór tylko jednego rodzaju zwrotu.

Zdaniem MF możliwy jest wybór tylko jednego rodzaju zwrotu.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy w deklaracji VAT-7 za lipiec pierwszy raz po wprowadzeniu split paymentu mogą wnioskować o zwrot nadwyżki podatku na rachunek VAT.

Zaletą tego rozwiązania jest niewątpliwie krótki termin realizacji zwrotu. Ministerstwo Finansów w objaśnieniach podatkowych potwierdziło, że 25-dniowy termin nie może być przedłużony przez naczelnika urzędu skarbowego. Przedsiębiorca nie musi także spełniać warunków dotyczących m.in. opłacenia faktur, jak w przypadku zwrotu na zwykły rachunek rozliczeniowy w terminie 25 dni.

Ze zwrotu na rachunek VAT może skorzystać również przedsiębiorca, który w ogóle nie dokonywał płatności z zastosowaniem split paymentu w danym okresie rozliczeniowym. Nie musi dołączać do deklaracji dodatkowego pisma. Zaznacza tylko w poz. 68 deklaracji VAT-7 kwadrat „tak”, co oznacza, że wnioskuje o ten zwrot i wpisuje w poz. 58 deklaracji, jaką kwotę chce uzyskać na rachunek VAT.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane