statystyki

Poradnia podatkowa z 20 sierpnia 2018

autor: Marcin Szymankiewicz, Tomasz Krywan20.08.2018, 09:40; Aktualizacja: 20.08.2018, 10:16
Na gruncie VAT obowiązuje szersza niż na gruncie innych przepisów definicja działalności gospodarczej

Na gruncie VAT obowiązuje szersza niż na gruncie innych przepisów definicja działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Jak rozliczyć import usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów u podatnika niezarejestrowanego? Jaką stawkę VAT zastosować do opłat pobieranych od uczestników maratonów rowerowych? Czy do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy do wartości 450 zł wystawiamy fakturę na żądanie nabywcy? W jaki sposób odliczyć VAT od wydatków na quada? Do której grupy podatkowej zalicza się osobę dziedziczącą po zmarłym wnuczku siostry mamy?

Osoba fizyczna niezarejestrowana jako czynny podatnik VAT wynajmuje dwa apartamenty. Osoba ta otrzymuje faktury za pośrednictwo od booking.com. Czy powinna rozliczać VAT na podstawie tych faktur?

Na gruncie VAT obowiązuje szersza niż na gruncie innych przepisów definicja działalności gospodarczej (zob. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT). W konsekwencji działalnością gospodarczą w rozumieniu VAT jest nawet wynajmowanie i wydzierżawianie przez osoby fizyczne składników majątku prywatnego (interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 listopada 2017 r., nr 0112-KDIL2-3.4012.397.2017.2.ZD). Powoduje to, że z tytułu wynajmu przedmiotowych apartamentów osoba fizyczna, o której mowa w.w., jest podatnikiem VAT (korzystającym zapewne z tzw. zwolnienia podmiotowego).

Mając to na uwadze, wyjaśnić należy, że niekiedy w związku z nabywaniem usług przez podatników VAT dochodzi do tzw. importu usług. Ustawodawca importem usług nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (zob. art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia usługi nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi – zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

W świetle powyższego warunki wystąpienia importu usług są w przedstawionej sytuacji spełnione, tj. podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju nabywa odpłatne usługi pośrednictwa w rezerwacji noclegów, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT), od zagranicznego podatnika nieposiadającego stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Powoduje to, że nabywanie przedmiotowych usług pośrednictwa stanowi dla podatnika, o którym mowa, import usług. Warto przypomnieć, że art. 28b ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane