statystyki

Kiedy nie zapłacisz PIT od odszkodowania za wypadek przy pracy

autor: Łukasz Zalewski13.03.2018, 07:17; Aktualizacja: 13.03.2018, 08:26
Tylko odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa na podstawie ugody zawartej przed sądem, są zwolnione z PIT.

Tylko odszkodowania, których wysokość bądź zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa na podstawie ugody zawartej przed sądem, są zwolnione z PIT.źródło: ShutterStock

Odszkodowanie za wypadek przy pracy nie jest zwolnione z PIT, jeżeli jest wypłacane na podstawie ugody, która nie została zawarta przed sądem – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który uległ ciężkiemu wypadkowi przy pracy. Skutkiem poważnych obrażeń były wysokie wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją. W związku z tym były pracodawca zawarł z mężczyzną ugodę, opiewającą łącznie na 1 mln zł. Połowę tej kwoty stanowiła skapitalizowana renta z tytułu utraty zdolności do pracy zarobkowej, zwiększania się potrzeb oraz zmniejszania się widoków na przyszłość.

Spółka potrąciła od tej wypłaty 180 tys. zł podatku dochodowego. Mężczyzna uważał, że niesłusznie. Wskazywał, że odszkodowanie i rekompensata z tytułu uszkodzenia ciała wypłacone poszkodowanemu, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane