statystyki

Formalizm przy odliczaniu wierzytelności ma granice

autor: Patrycja Dudek30.07.2018, 07:23; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:03
pieniądze

wierzytelnościźródło: ShutterStock

Niespłacony dług można ująć w podatkowych kosztach nawet, gdy brak majątku dłużnika nie będzie główną, ale dodatkową przyczyną odmowy ogłoszenia upadłości przez sąd powszechny – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, której dłużnik nie płacił, mimo wielokrotnych wezwań, zaległego czynszu za najem. Co więcej, zaprzestał on wykonywania działalności gospodarczej i zaczął wyzbywać się majątku. Spółka złożyła więc do sądu wniosek o ogłoszenie jego upadłości. Sąd go jednak oddalił. Główną przyczyną było to, że dłużnik miał tylko jednego wierzyciela (spółkę). W uzasadnieniu postanowienia sąd dodał, że nawet gdyby wierzycieli było więcej, to wniosek o upadłość i tak zostałby oddalony z uwagi na to, że majątek dłużnika nie wystarczyłby na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego. Jedynym majątkiem było bowiem biurko w recepcji i sprzęt biurowy.

Na podstawie tego postanowienia spółka chciała ująć wierzytelność w podatkowych kosztach. Uważała, że spełnia ku temu warunki, bo wcześniej zaliczyła wierzytelność do przychodów należnych (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT), a jej nieściągalność dokumentuje postanowienie sądu.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane