statystyki

Formalizm przy odliczaniu wierzytelności ma granice

autor: Patrycja Dudek30.07.2018, 07:23; Aktualizacja: 30.07.2018, 08:03
pieniądze

wierzytelnościźródło: ShutterStock

Niespłacony dług można ująć w podatkowych kosztach nawet, gdy brak majątku dłużnika nie będzie główną, ale dodatkową przyczyną odmowy ogłoszenia upadłości przez sąd powszechny – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła spółka, której dłużnik nie płacił, mimo wielokrotnych wezwań, zaległego czynszu za najem. Co więcej, zaprzestał on wykonywania działalności gospodarczej i zaczął wyzbywać się majątku. Spółka złożyła więc do sądu wniosek o ogłoszenie jego upadłości. Sąd go jednak oddalił. Główną przyczyną było to, że dłużnik miał tylko jednego wierzyciela (spółkę). W uzasadnieniu postanowienia sąd dodał, że nawet gdyby wierzycieli było więcej, to wniosek o upadłość i tak zostałby oddalony z uwagi na to, że majątek dłużnika nie wystarczyłby na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego. Jedynym majątkiem było bowiem biurko w recepcji i sprzęt biurowy.

Na podstawie tego postanowienia spółka chciała ująć wierzytelność w podatkowych kosztach. Uważała, że spełnia ku temu warunki, bo wcześniej zaliczyła wierzytelność do przychodów należnych (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT), a jej nieściągalność dokumentuje postanowienie sądu.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane