statystyki

Nabycie wierzytelności może być z VAT

autor: Łukasz Zalewski25.04.2018, 07:17; Aktualizacja: 25.04.2018, 07:20
W momencie nabycia wierzytelności spółka A miała pewność, że je odzyska.

W momencie nabycia wierzytelności spółka A miała pewność, że je odzyska.źródło: ShutterStock

Jeżeli kupujący dług wyręcza zbywcę z dalszego jej egzekwowania, a sam ma pewność, że odzyska pieniądze, to świadczy usługę podlegającą opodatkowaniu – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki A będącej jedynym udziałowcem spółki w upadłości likwidacyjnej. Do masy upadłości zostały zgłoszone różne wierzytelności. Przez wiele lat toczyło się postępowanie, które miało zamknąć ich wykaz. Ostatecznie udało się to dzięki porozumieniu spółki A z jednym z wierzycieli (X, który był powiązany z Y).

Na mocy tego porozumienia spółka A kupiła wierzytelność (cesja) o wartości 2,6 mln zł od X za cenę niższą od wartości nominalnej (nieco ponad 1 mln zł). Po jej odzyskaniu miała przekazać 30 proc. podmiotowi zagranicznemu (Y), który miał zmniejszyć swoje roszczenia i nie kwestionować dłużej listy wierzytelności.

Po jej zamknięciu syndyk wypłacił A kwotę 2,6 mln zł. Spór sprowadzał się do tego, czy zakup wierzytelności przez A był opodatkowany VAT.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane