statystyki

Polscy przedsiębiorcy płacą podatek za Facebooka

autor: Mariusz Szulc23.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.07.2018, 08:09
Oficjalnie resort stwierdza, że na szczegóły jest za wcześnie.

Oficjalnie resort stwierdza, że na szczegóły jest za wcześnie.źródło: ShutterStock

Przełomu wciąż nie ma. Jedynie papierowy certyfikat rezydencji udostępniony przez irlandzką administrację pozwoli kupującym internetowe usługi reklamowe uniknąć zapłacenia w Polsce 20-proc. podatku

Potwierdza to odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie DGP. Resort podtrzymał w niej swoją dotychczasową argumentację – zgodnie z aktualną definicją kopia lub skan nie są certyfikatem rezydencji, potrzebny jest oryginał tego dokumentu.

Na problem wskazywaliśmy pod koniec maja br. („CIT za zagraniczne firmy płacą nasi przedsiębiorcy”, DGP nr 102/2018). MF dodaje, że jest tego świadome i trwają już prace nad nowymi przepisami dotyczącymi certyfikatu rezydencji. Polska ma też zawrzeć umowę z Irlandią dotyczącą uznawania tamtejszych certyfikatów.

Uwaga na reklamy

W Irlandii swoją europejską siedzibę mają m.in. Facebook i Google. Oba koncerny obok swojej podstawowej aktywności sprzedają też internautom usługi reklamowe. Dochody Facebooka bądź Google’a ze sprzedaży reklam są opodatkowane w Polsce podatkiem „u źródła”. To oznacza, że kupujący powinien zasadniczo potrącić 20 proc. od wypłacanego za granicę wynagrodzenia (zgodniez art. 21 ust. 2a ustawy o CIT).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane