statystyki

Projekt MF dotyczący zwrotu akcyzy pod ostrzałem krytyki

autor: Agnieszka Pokojska18.07.2018, 07:26; Aktualizacja: 18.07.2018, 07:45
Projekt MF dotyczący zwrotu akcyzy budzi kontrowersje

Projekt MF dotyczący zwrotu akcyzy budzi kontrowersjeźródło: ShutterStock

Pomysł wprowadzenia ograniczeń w zwrocie części akcyzy od oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie nie podoba się resortom: rolnictwa oraz przedsiębiorczości i technologii.

Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby o zwrot nie mógł występować producent rolny, wobec którego w ciągu pięciu lat przed złożeniem przez niego wniosku fiskus wydał ostateczną decyzję wymiarową w sprawie VAT bądź akcyzy od paliwa lub oleju. Tym samym organ rozpatrujący wniosek (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) musiałby za każdym razem pytać dyrektora lokalnej izby administracji skarbowej (IAS), czy wobec producenta rolnego były wydane takie decyzje.

Ministerstwo Finansów chce w ten sposób przeciwdziałać kupowaniu przez rolników paliwa od oszustów, którzy nie rozliczają się z budżetem państwa z należnej akcyzy i VAT (pisaliśmy o tym w artykule „Kolejne uszczelnienie w handlu paliwami”, DGP 92/2018).

Projekt MF budzi jednak kontrowersje. Skrytykowały go m.in. ministerstwa: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Przedsiębiorczości i Technologii.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane