statystyki

Wynajem nieruchomości na rzecz spółki powiązanej umożliwia odliczenie

autor: Mariusz Szulc16.07.2018, 19:00
TSUE uznał, że jeśli wynajmująca spółka uczestniczy w zarządzaniu podmiotami powiązanymi, w których ma udziały lub akcje i zarządzanie jest związane z transakcjami opodatkowanymi (np. wynajmem nieruchomości), to ma prawo odliczyć VAT.

TSUE uznał, że jeśli wynajmująca spółka uczestniczy w zarządzaniu podmiotami powiązanymi, w których ma udziały lub akcje i zarządzanie jest związane z transakcjami opodatkowanymi (np. wynajmem nieruchomości), to ma prawo odliczyć VAT.źródło: ShutterStock

Spółka holdingowa, która nie tylko ma akcje i udziały innych podmiotów z grupy kapitałowej, ale też wynajmuje im nieruchomości, może odliczyć związany z tym podatek naliczony – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o francuską spółkę działającą w ramach grupy kapitałowej zajmującej się produkcją implantów ortopedycznych. Działalność spółki koncentrowała się na zarządzaniu akcjami lub udziałami w podmiotach zależnych, którym spółka wynajmowała również nieruchomości.

W 2009 r. spółka przeprowadziła czynności restrukturyzacyjne, które doprowadziły do zbycia i nabycia przez nią papierów wartościowych. Przy okazji odliczyła też VAT, który obciążał koszty związane z wynajmem nieruchomości spółkom zależnym.

Zakwestionował to francuski organ podatkowy. Uznał, że de facto spółka nie prowadzi działalności gospodarczej i w związku z tym nie ma też prawa do odliczenia podatku.

Początkowo sądy administracyjne przychylały się do opinii fiskusa. Wątpliwości nabrała dopiero jednak francuska Rada Stanu (Conseil d’État) – organ opiniujący projekty ustaw i dekretów rządowych i będący najwyższym organem sądownictwa administracyjnego.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane