statystyki

Wynajem nieruchomości na rzecz spółki powiązanej umożliwia odliczenie

autor: Mariusz Szulc16.07.2018, 19:00
TSUE uznał, że jeśli wynajmująca spółka uczestniczy w zarządzaniu podmiotami powiązanymi, w których ma udziały lub akcje i zarządzanie jest związane z transakcjami opodatkowanymi (np. wynajmem nieruchomości), to ma prawo odliczyć VAT.

TSUE uznał, że jeśli wynajmująca spółka uczestniczy w zarządzaniu podmiotami powiązanymi, w których ma udziały lub akcje i zarządzanie jest związane z transakcjami opodatkowanymi (np. wynajmem nieruchomości), to ma prawo odliczyć VAT.źródło: ShutterStock

Spółka holdingowa, która nie tylko ma akcje i udziały innych podmiotów z grupy kapitałowej, ale też wynajmuje im nieruchomości, może odliczyć związany z tym podatek naliczony – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o francuską spółkę działającą w ramach grupy kapitałowej zajmującej się produkcją implantów ortopedycznych. Działalność spółki koncentrowała się na zarządzaniu akcjami lub udziałami w podmiotach zależnych, którym spółka wynajmowała również nieruchomości.

W 2009 r. spółka przeprowadziła czynności restrukturyzacyjne, które doprowadziły do zbycia i nabycia przez nią papierów wartościowych. Przy okazji odliczyła też VAT, który obciążał koszty związane z wynajmem nieruchomości spółkom zależnym.

Zakwestionował to francuski organ podatkowy. Uznał, że de facto spółka nie prowadzi działalności gospodarczej i w związku z tym nie ma też prawa do odliczenia podatku.

Początkowo sądy administracyjne przychylały się do opinii fiskusa. Wątpliwości nabrała dopiero jednak francuska Rada Stanu (Conseil d’État) – organ opiniujący projekty ustaw i dekretów rządowych i będący najwyższym organem sądownictwa administracyjnego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane