statystyki

Split payment od 1 lipca. Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o podzielonej płatności w VAT

29.06.2018, 07:26; Aktualizacja: 04.07.2018, 11:25
W systemie podzielonej płatności nabywca ma prawo zapłacić całość lub część kwoty.

W systemie podzielonej płatności nabywca ma prawo zapłacić całość lub część kwoty.źródło: ShutterStock

W niedzielę 1 lipca wchodzą w życie przepisy o podzielonej płatności (ang. – split payment). W związku z tym każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, dostał już od swojego banku lub SKOK informację o założonych rachunkach VAT. Co to oznacza dla przedsiębiorcy, a co dla jego kontrahentów?

Sam posiadacz rachunku VAT nie musi niczego robić. Split payment to rozwiązanie dla kupujących (nabywców), którzy mogą, ale nie muszą wybrać metody podzielonej płatności.

Już sama zasada, że decydować ma nabywca, oznacza, że dla sprzedawcy system wcale nie będzie dobrowolny. Niektóre spółki Skarbu Państwa (np. Lotos, KGHM i Tauron) już zadeklarowały, że będą płacić sprzedawcom metodą podzielonej płatności.

Więcej na ten temat przeczytasz w publikacji "Split payment - podzielona płatność"

Jeżeli nabywca zdecyduje się na płatność w nowym systemie, to kwotę netto będzie przelewać na zwykły rachunek sprzedawcy, a równowartość podatku od towarów i usług – na specjalne konto (rachunek VAT). Co do zasady będzie to możliwe tylko przy płatności w złotych.

więcej
Wideo

Split payment. To warto o nim wiedzieć

Nabywca będzie więc mógł:

przelać należność za towar lub usługę wraz z kwotą podatku na zwykły rachunek kontrahenta, lub

skorzystać z podzielonej płatności i tym samym przelać kwotę netto na rachunek podstawowy kontrahenta, a kwotę VAT na rachunek VAT kontrahenta.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • mikrofirma(2018-06-29 10:26) Zgłoś naruszenie 411

    Podzielona płatność- to smutny koniec małych i średnich firm.W niedługim czasie z tego powodu padnie lub będzie miało ogromne trudności finansowe wiele Mikro Firm.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Przedsiębiorca (2018-06-29 10:49) Zgłoś naruszenie 282

    Najgorsza ustawa pisu dla firm jak do tej pory. Słać skargi do Komisji Europejskiej by to nie przeszło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grześ(2018-06-29 12:37) Zgłoś naruszenie 201

    DO Nenia - dlaczego ? 1. Bo kupując towar już płacisz VAT 2. Cały POwiększony VAT o sprzedaż trafia na konto państwowe. I aby z tych pieniędzy skorzystać musisz wystąpić o ich uwolnienie na co urząd ma 60 dni . To Żmudź przedsiębiorców do brania kolejnych kredytów . A banki tządają kolejnych zabezpieczeń i wyników finansowych . Co podraża prowadzenie firmy . Pracujesz tylko na podatki i koszty firmy. . A gdzie zarobek.? Jak do tego dołożyć brak pracowników , wysokie koszty pracy , ciągle xmieniające się przepisy , które często są niejasne i interpretowane ina czek przez każdego urzędnika to w tej matni trudno myśleć o jakimkolwiek rozwoju czy przerwaniu . Wiele firm funkcjonuje tylko tak długo jak długo płacà zamiżony ZUS OD PRACODAWCY . Gdy muszą ponosić wszystkie koszty to okazuje się że mimo iż pracują po kilkanaście godzin dzienni nic nie zarabiają 3. Prawo powinno być jasne i klarowne bez możliwości jego interpretacji . Podatki proste i przewidywalne na wiele lat . Bo inwestycja jest spłacana często przez kilkanaście lat a dziś przedsiębiorca nie wie jakie będzie płacił podatki w nowym roku i jakie dotkną go niwe obciążenia nie nazywane PODATKIEM .To tak jak gra w szachy majstra z docentem gdzie do Enter grał a szach a majster w warcaby . I docent mówi ; panie majster tak nie można co ja jakiś ruch czy kombinację to majster ,, ciach mach ,, i dameczka . Zagraniczne firmy wchodziły do Polski od ponad 20 lat bo ; Mogły budować markety w centrach mist gdzie to jest niedopuszczalne na zachodzie aby nie zniszczyć małego rodzimego biznesu , mogły handlować w niedzielę i nawet 24 godziny ma dobę ( podczas gdy na zachodzie miały ograniczenia w niedzielę i czas pracownik codziennie ) . W ten sposób zmiotły raczkujący Polki biznes pozbawimy zarówno doświadczenia jak i kapitału) . Który kraj na świecie zrobiłby takie kuku własnemu biznesowi który płaci do budżetu najwięcej daniny ? Itd itd itd

    Odpowiedz
  • Grześ(2018-06-29 14:16) Zgłoś naruszenie 90

    DO nenia - z tobą to rozmowa jak 5- latka z Balcerowiczem . Ogarnij się bo pytania ,, a dlaczego a dla czemu ,, czynią dyskusję jałową.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • normalny 59(2018-06-29 15:52) Zgłoś naruszenie 70

    mam tylko jedno pytanie .....kto będzie ponosił koszta prowadzenia tego konta vatowskiego ????

    Odpowiedz
  • Kasandra, 123(2018-06-29 23:57) Zgłoś naruszenie 70

    Przeraża mnie coraz bardziej narastający fiskalizm tego panstwa.

    Odpowiedz
  • ferdynand(2018-06-30 08:06) Zgłoś naruszenie 71

    Dokapitalizowano banki z naszej kieszeni , podwojono firmom ilość przelewów , zatrzymano pieniądze w bankach bez odsetek. To nie jest uszczelnianie tylko złodziejstwo. Wykończą prywaciarzy.

    Odpowiedz
  • Przedsiębiorca (2018-06-30 13:13) Zgłoś naruszenie 30

    Złodzieje !!!

    Odpowiedz