Urząd nie zarobi na domkach letniskowych

autor: Patrycja Dudek21.06.2018, 08:03; Aktualizacja: 21.06.2018, 09:45
Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółce nadal będzie wolno skorzystać z art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o CIT.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy spółce nadal będzie wolno skorzystać z art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o CIT.źródło: ShutterStock

Firma nie zapłaci podatku od dochodu ze sprzedaży domków letniskowych wykorzystywanych do działalności socjalnej, nawet jeśli przez lata nie były one udostępniane pracownikom – wynika z wyroku NSA.

Spór toczył się o art. 12 ust. 4 pkt 5 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że do przychodów podatkowych nie zalicza się tych, które zwiększają zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawa o ZFŚS (Dz.U. z 2017 roku poz. 2191 ze zm.) zalicza do nich przychody ze sprzedaży, dzierżawy i likwidacji środków trwałych służących działalności socjalnej (art. 7 ust.1 pkt 7).

Spór z fiskusem toczyła firma, która miała od 1991 r. zakładowy ośrodek wczasowy. Przez pewien czas wykorzystywała go na wypoczynek i rekreację pracowników i ich rodzin. Ostatecznie jednak postanowiła go sprzedać, bo koszty utrzymania wzrastały.

Nie mogła jednak znaleźć nabywcy. Szukała go przez cztery lata, dając ogłoszenia w mediach. Niepowodzeniem zakończyły się też próby wydzierżawienia ośrodka. W związku z tym ośrodek przez lata stał pusty, bo udostępnianie go pracownikom się nie opłacało, a na zakup nie było chętnych. Nabywca znalazł się dopiero w piątym roku.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane