statystyki

Nadal nie wiadomo, który rozwodnik ma prawo do ulgi na dzieci

autor: Agnieszka Pokojska18.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:11
Według RPO, automatyczne dzielenie ulgi na pół, gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą dogadać, jest krzywdzące dla tego, który sprawuje stałą opiekę.

Według RPO, automatyczne dzielenie ulgi na pół, gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą dogadać, jest krzywdzące dla tego, który sprawuje stałą opiekę.źródło: ShutterStock

Fiskus błędnie uważa, że skoro władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom (nawet w ograniczonym zakresie), to oboje faktycznie ją wykonują i preferencja podatkowa należy im się po połowie – napisał rzecznik praw obywatelskich w wystąpieniu do ministra finansów.

Według RPO, automatyczne dzielenie ulgi na pół, gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą dogadać, jest krzywdzące dla tego, który sprawuje stałą opiekę. Często dopiero od fiskusa dowiaduje się, że drugi rodzic, bez jego wiedzy, też dokonał odliczenia.

Według rzecznika organy podatkowe często uchylają się w takich sytuacjach od ustalenia stanu faktycznego. Co więcej, często uważają, że do odliczenia wystarczy podejmowanie jakichkolwiek działań wskazujących na wykonywanie władzy rodzicielskiej.

A przecież warunkiem jest faktyczne jej wykonywanie – podkreślił RPO. Przypomniał, że sam tylko kontakt z dzieckiem nie jest, w świetle kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wykonywaniem władzy rodzicielskiej. Rzecznik powołał się tu m.in. na wyrok Sądu Najwyższego z 5 czerwca 2012 r. (sygn. akt III CZP 72/11).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane