statystyki

Zwrot VAT. Liczy się termin wpływu przesyłki do urzędu

autor: Łukasz Zalewski18.06.2018, 20:00
Spór sprowadzał się do tego, czy termin na zaliczenie nadwyżki VAT na poczet innych zobowiązań należy liczyć od dnia nadania przesyłki do urzędu skarbowego na poczcie, czy też od dnia wpływu takiego pisma do fiskusa.

Spór sprowadzał się do tego, czy termin na zaliczenie nadwyżki VAT na poczet innych zobowiązań należy liczyć od dnia nadania przesyłki do urzędu skarbowego na poczcie, czy też od dnia wpływu takiego pisma do fiskusa.źródło: ShutterStock

Zwrot VAT jest zaliczany na poczet zaliczki na podatek dochodowy w dniu wpływu informacji do organu podatkowego – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który złożył deklarację VAT-7 za listopad i wykazał w niej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy. W tym samym dniu nadał na poczcie pismo, w którym wnioskował jednak o zaliczenie części tej nadwyżki VAT na poczet zaliczki na podatek dochodowy. Problem wziął się z tego, że pismo dotarło do urzędu skarbowego dwa dni po terminie na zapłatę PIT.

W związku z tym naczelnik, po otrzymaniu pisma od podatnika zaliczył część nadpłaty VAT na poczet zaliczki na PIT, a część na poczet odsetek (wyniosły one 20 zł). Uznał bowiem, że pismo o zaliczeniu dotarło po terminie, w związku z tym była podstawa do naliczenia odsetek za zwłokę w zapłacie PIT.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane