statystyki

Fiskus sprawdza w pracy i w szkole, jak rodzic zajmuje się dzieckiem

autor: Agnieszka Pokojska23.07.2018, 07:25; Aktualizacja: 23.07.2018, 16:03
niania, dziecko

Rodzice są proszeni o przedłożenie dokumentów potwierdzających zakres sprawowanej opieki nad dzieckiemźródło: ShutterStock

Urzędy skarbowe nie tylko pytają rodziców, jak bardzo angażują się w wychowanie dziecka, ale nawet zasięgają języka u pracodawców i w placówce szkolnej – zapewnił wiceminister finansów Paweł Gruza.

To odpowiedź na zarzuty rzecznika praw obywatelskich, że fiskus czasami automatyczne dzieli ulgę na pół, gdy byli małżonkowie nie mogą się ze sobą dogadać, kto miałby z niej skorzystać. Pisaliśmy o tym w artykule „Nadal nie wiadomo, który rozwodnik ma prawo do ulgi na dzieci” (DGP nr 116/2018).

Rodzic musi wyjaśnić

Bazując na informacjach z izb administracji skarbowej, wiceminister poinformował, że urzędy skarbowe weryfikują wszystkie rozliczenia rozwiedzionych rodziców, w których została wykazana preferencja na dziecko. Próbują ustalić, czy rodzice nie tylko posiadali, ale również wykonywali władzę rodzicielską w danym roku. Podatnicy są wzywani do złożenia wyjaśnień, jak często kontaktują się z potomkiem, w jaki sposób zaspokajają jego potrzeby bytowe, edukacyjne i zdrowotne dziecka, a także związane z rozwojem fizycznym, emocjonalnym i intelektualnych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane