Nie tak łatwo będzie uciec przed daniną solidarnościową

autor: Magdalena Majkowska18.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 18.06.2018, 08:16
pieniądze, kasa, banknoty, finanse

Do sztucznych przeprowadzek za granicę powinny też zniechęcać – w ocenie MF – inne projektowane zmiany, które mają zwiększyć transparentność podatników i ich doradców, w tym obowiązek ujawniania schematów optymalizacyjnych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów nie obawia się, że po wprowadzeniu podatku dla najbogatszych część przedsiębiorców przeniesie produkcję z Polski do innych krajów.

Daninę solidarnościową mają płacić osoby fizyczne, których dochody przekroczą 1 mln zł rocznie. Podatek wyniesie 4 proc. nadwyżki od tej kwoty. Po raz pierwszy podatnicy zapłacą go od dochodów uzyskanych w 2019 r.

Zapędy do przenoszenia firm za granicę w celu uniknięcia nowego obciążenia studzi wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 22038). Przypomniał, że podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają tu obowiązkowi podatkowemu od wszystkich swoich dochodów – tych osiągniętych w kraju, jak i za granicą (nieograniczony obowiązek podatkowy). Zasadę tę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To oznacza, że jeśli polski przedsiębiorca prowadzi stale działalność gospodarczą za granicą (przez zakład), to uzyskany przez niego dochód podlega opodatkowaniu w państwie położenia zakładu, ale również w Polsce – państwie rezydencji podatnika. Podwójnemu opodatkowaniu ma w tym wypadku zapobiec umowa zawarta z danym krajem.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane