Fiskus potwierdza: Będą zmiany w leasingu aut osobowych

autor: Agnieszka Pokojska, Katarzyna Jędrzejewska14.06.2018, 08:20; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:43
Jest bardzo prawdopodobne, że 50-proc. ograniczenie kosztów będzie dotyczyć wszystkich samochodów, również tych użytkowanych na podstawie umów leasingu.

Jest bardzo prawdopodobne, że 50-proc. ograniczenie kosztów będzie dotyczyć wszystkich samochodów, również tych użytkowanych na podstawie umów leasingu.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów poinformowało wczoraj w oficjalnym komunikacie, że chce zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Klaudia(2018-10-22 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Co w takim razie z pozostałymi kosztami uzytkowania samochodów, które nie bedą kosztami uzyskania przychodu? Gdzie je zaliczać?

    Odpowiedz
  • Prawda(2018-11-19 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jaki polak BIEDAK będzie miał kase żeby za gotówkę kupić samochód o wartości 150.000zł haha, powiem wam ŻADEN! 99% polskich Januszowych firm groszem nie śmierdzi i żyje na 120dniowym terminie płatności!!!

    Odpowiedz
  • Drobny przedsiebiorca(2018-10-06 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba faktycznie trzeba przenisc firme na slowacje, bo w tym kraju tylko sie rzuca klody pod nogi przedsiebiorcom.

    Odpowiedz
  • anonim(2018-11-28 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to dopiero będzie wysyp aut luksusowych na czeskich numerach :) Jak to mówią, chcieli wyd...ludzi a sami będą wyd.....

    Odpowiedz
  • Leasingobiorca(2018-12-11 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Przez lata promowano leasing. Nie opłacało się kupić, nie opłacało się kupić na raty przez kredyt. A dlaczego tak ustawiano wszystkie prawa? Bo właściciele wielkich środków zarabiali znacznie lepiej na leasingobiorcach niż na kredytobiorcach. I dlatego każdy bank miał spółkę-córkę od leasingu. I dlatego do uzyskania kredytu warunków nie spełniałeś, ale w córce-spółce leasing dostawałeś. I dlatego - ze szkodą dla budżetu - stanowiono korzyści podatkowe dla i biorców i dawców leasingu. Leasingu czyli tworu sztucznego. Znacznie dla właścicieli kopalń pieniędzy korzystniejszego niż udzielenie kredytu (zbyt mało praw i wygody dla kredytodawcy! no chyba, że z przeliczaniem według ich kursów między jakimiś walutami) czy kupienie samochodu i wydzierżawianie go potrzebującym (skandalicznie dużo obowiązków na posiadaczu samochodu; czyż nie lepiej być jego posiadaczem nie mającym żadnych obowiązków?). I właśnie dlatego budowano prawo zgodnie z interesami leasingodawców (nawet, jeżeli miała to być zanęta na leasingobiorców).

    Odpowiedz
  • Łukanio (2018-12-14 01:27) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam tak te komentarze słucham mediów i zastanawiam się czy zwijać swoją jednoosobową firmę / która jakoś przędzie już 10 lat > i wynosić się z kraju / tylko gdzie > wszędzie imigranci ! Czyli zostanę i będę starał się jakoś żyć w kraju który nie promuje ludzi zaradnych i odważnych .

    Odpowiedz
  • sławek(2018-10-26 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi ktoś pokaże przedsiębiorcę używającego auto osobowe w pracy i nie używający prywatnie ? Jak to będzie sprawdzane ?

    Odpowiedz
  • Zdziwiony(2018-10-29 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo nie działa wstecz więc nowa ustawa nie powinna skutkować przy umowach leasingu podpisanych przed wejściem nowej ustawy w życie. A jeśli tak będzie to należy ją zgłosić do Trybunału Europejskiego. Na szczęście Polska ma zezwolenie n 50% odliczenie VAT z aut firmowych używanych w celach mieszanych tylko do końca 2019r. Później będzie jak w Czechach.

    Odpowiedz
  • Gołąb(2018-10-29 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby głupota była białym gołębiem a mądrość czerwonym . Ha.

    Odpowiedz