Fiskus potwierdza: Będą zmiany w leasingu aut osobowych

autor: Agnieszka Pokojska, Katarzyna Jędrzejewska14.06.2018, 08:20; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:43
Jest bardzo prawdopodobne, że 50-proc. ograniczenie kosztów będzie dotyczyć wszystkich samochodów, również tych użytkowanych na podstawie umów leasingu.

Jest bardzo prawdopodobne, że 50-proc. ograniczenie kosztów będzie dotyczyć wszystkich samochodów, również tych użytkowanych na podstawie umów leasingu.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów poinformowało wczoraj w oficjalnym komunikacie, że chce zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • Łukanio (2018-12-14 01:27) Zgłoś naruszenie 00

    Czytam tak te komentarze słucham mediów i zastanawiam się czy zwijać swoją jednoosobową firmę / która jakoś przędzie już 10 lat > i wynosić się z kraju / tylko gdzie > wszędzie imigranci ! Czyli zostanę i będę starał się jakoś żyć w kraju który nie promuje ludzi zaradnych i odważnych .

    Odpowiedz
  • Leasingobiorca(2018-12-11 12:41) Zgłoś naruszenie 00

    Przez lata promowano leasing. Nie opłacało się kupić, nie opłacało się kupić na raty przez kredyt. A dlaczego tak ustawiano wszystkie prawa? Bo właściciele wielkich środków zarabiali znacznie lepiej na leasingobiorcach niż na kredytobiorcach. I dlatego każdy bank miał spółkę-córkę od leasingu. I dlatego do uzyskania kredytu warunków nie spełniałeś, ale w córce-spółce leasing dostawałeś. I dlatego - ze szkodą dla budżetu - stanowiono korzyści podatkowe dla i biorców i dawców leasingu. Leasingu czyli tworu sztucznego. Znacznie dla właścicieli kopalń pieniędzy korzystniejszego niż udzielenie kredytu (zbyt mało praw i wygody dla kredytodawcy! no chyba, że z przeliczaniem według ich kursów między jakimiś walutami) czy kupienie samochodu i wydzierżawianie go potrzebującym (skandalicznie dużo obowiązków na posiadaczu samochodu; czyż nie lepiej być jego posiadaczem nie mającym żadnych obowiązków?). I właśnie dlatego budowano prawo zgodnie z interesami leasingodawców (nawet, jeżeli miała to być zanęta na leasingobiorców).

    Odpowiedz
  • anonim(2018-11-28 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to dopiero będzie wysyp aut luksusowych na czeskich numerach :) Jak to mówią, chcieli wyd...ludzi a sami będą wyd.....

    Odpowiedz
  • Prawda(2018-11-19 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jaki polak BIEDAK będzie miał kase żeby za gotówkę kupić samochód o wartości 150.000zł haha, powiem wam ŻADEN! 99% polskich Januszowych firm groszem nie śmierdzi i żyje na 120dniowym terminie płatności!!!

    Odpowiedz
  • Gołąb(2018-10-29 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby głupota była białym gołębiem a mądrość czerwonym . Ha.

    Odpowiedz
  • Zdziwiony(2018-10-29 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    Prawo nie działa wstecz więc nowa ustawa nie powinna skutkować przy umowach leasingu podpisanych przed wejściem nowej ustawy w życie. A jeśli tak będzie to należy ją zgłosić do Trybunału Europejskiego. Na szczęście Polska ma zezwolenie n 50% odliczenie VAT z aut firmowych używanych w celach mieszanych tylko do końca 2019r. Później będzie jak w Czechach.

    Odpowiedz
  • sławek(2018-10-26 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi ktoś pokaże przedsiębiorcę używającego auto osobowe w pracy i nie używający prywatnie ? Jak to będzie sprawdzane ?

    Odpowiedz
  • Klaudia(2018-10-22 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Co w takim razie z pozostałymi kosztami uzytkowania samochodów, które nie bedą kosztami uzyskania przychodu? Gdzie je zaliczać?

    Odpowiedz
  • Krw(2018-10-12 09:28) Zgłoś naruszenie 61

    Czy to jest naprawdę dziwne, ze do tej pory przedsiębiorca ma ulgi podatkowe za umowe leasingu? kto to sie tak głupio pyta? nie pracujący, nie prowadzący dzialalności idiota na zasikłu + 500

    Odpowiedz
  • Drobny przedsiebiorca(2018-10-06 22:33) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba faktycznie trzeba przenisc firme na slowacje, bo w tym kraju tylko sie rzuca klody pod nogi przedsiebiorcom.

    Odpowiedz
  • enzo(2018-09-24 07:52) Zgłoś naruszenie 50

    Chory kraj. A co z firmami transportowymi ?

    Odpowiedz
  • Arek(2018-09-15 11:10) Zgłoś naruszenie 40

    W Lublinie czymś pyli :)

    Odpowiedz
  • JVC(2018-08-29 22:01) Zgłoś naruszenie 211

    To jest rozbój w biały dzień. Przedsiębiorcy produkują, zatrudniają pracowników , płacą podatki itd. Im się patrzy na ręce , kontrole z dnia na dzień ,opłata od tego, od tego czy kropka jest na właściwym miejscu , czy kierowca jest rozliczny co do minuty, czy pracodawca zapewnia napoje itd. tylko po to aby było na nagrody dla ? na 500+ , 300 zł ,itd, co jeszcze zostanie wymyślone , Jestem tym wszystkim zdegustowany i przerażony . Nie tak miało być !!! Miało być lepiej -prawda ? Chyba ,że to wszystko źle zrozumiałem!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Grzegorz(2018-08-24 10:19) Zgłoś naruszenie 221

    Teoretycznie zmiany słuszne,ale praktycznie przyniosą same straty.Spadek obrotów w branży samochodowej,a co za tym idzie mniejsze dochody budżetu.Tak to jest jak teoretycy zabieraja się za reformy.Mam nadzieję,że się w porę opamiętają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A.(2018-08-03 19:51) Zgłoś naruszenie 140

    Czy kots jest moze zorientowany w planach Ministerstwa Finansow i moglby napisac cos wiecej? Czy zmiany beda dzialaly wstecz i obejma umowy leasingowe podpisane w tym roku? A co z wynajmem dlugoterminowym ? Jak to bedzie rozliczane? Planuje sobie czlowiek wydatki, koszty, przychodu zeby jakos funkcjonowac a oni tylko klody pod nogi zeby ludzi upodlic ....

    Odpowiedz
  • Łukasz (2018-07-25 13:59) Zgłoś naruszenie 290

    Rząd liczy że dostanie wiecej pieniędzy z podatków... a jak będzie w rzeczywistości? Podatków dostanie tyle samo bo mniej ludzi kupi nowe auta. Jednocześnie załatwi sobie spadek sprzedaży samochodów i ogólnie gorsze wyniki gospodarcze. Ale co my malutcy tam wiemy....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ciekawy(2018-07-04 23:48) Zgłoś naruszenie 31

    Prowadząc firme nie opłaca sie kupować auta za gotówke sam zamierzam xlv wziąć w leasing bo zawsze to nowe i kilka lat bez napraw z głowy no i wygoda całkiem inna. Może jeszcze zdąże przed tymi zmianami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • uu(2018-06-20 13:27) Zgłoś naruszenie 296

    Tak to bywa gdy rządzą pobożni socjaliści.

    Odpowiedz
  • Pytanie(2018-06-17 10:54) Zgłoś naruszenie 121

    Czy jesli zakupie samochod na leasing jeszcze w 2018 to czy beda obowiazywaly mnie nowe reguly w 2019 czy bede mogl do konca trwania leasingu wrzucic w koszty caly leasing tak jak bylo to w 2018?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • I LUBLIN(2018-06-15 23:49) Zgłoś naruszenie 38

    FISKUS POWINIEN SKONTROLOWAC AUTA ZAKUPIONE PRZEZ MĘŻA KTORY ZMUSZONY BYL USTĄPIC ZONIE PAZERNEJ ,Z NIE WIARY ,FISKUS POWINIEN SPRAWDZIC KREDYT WZIĘTY PO PRZYMUSEM TESCIWEJ KTORA POD WYTYCZNE CORKI ,ZGLOSILA DO POLCIJ O NIEBIESKĄ KARTĘ A PROKURATURA UMORZYLA SLEDZTWO POD WYJASNIENIEM ZE ZONA MUSI SPLACAC KREDYT CO TO ZA ODPOWIEDZ FISKUS MUSI SIE ZABRAC ZA TO BO PROKURATOR ZA ZA TAKĄ ODOPWIEDZ DOSTANIE TAK JAK PRAWNIK DOTACJĘ DO PENSIJ

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz