statystyki

Przekształcenie nie oznacza nabycia akcji na nowo

autor: Magdalena Majkowska07.06.2018, 18:00
W ocenie dyrektora KIS, w przypadku planowanej sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodów będzie „koszt historyczny”,

W ocenie dyrektora KIS, w przypadku planowanej sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodów będzie „koszt historyczny”,źródło: ShutterStock

Do ustalenia wydatków na zbycie akcji wniesionych do spółki przed przekształceniem przyjmuje się koszt historyczny – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpił podatnik, który zamierza założyć ze wspólnikiem spółkę osobową. Swój wkład chce pokryć akcjami, które ma w innej spółce. Plan biznesowy zakłada, że spółka osobowa w przyszłości zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Na tym etapie prowadzenia działalności wniesione (jeszcze do spółki osobowej) akcje prawdopodobnie będą sprzedane. Przedsiębiorca zapytał dyrektora KIS, w jaki sposób określić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, które były wniesione przed przekształceniem. Sam twierdził, że wartość wydatków powinna być ustalona na dzień przekształcenia. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził.

Wyjaśnił, że możliwość rozpoznania wydatków na nabycie akcji (udziałów) jest odroczona w czasie do momentu ich sprzedaży. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki zarówno pieniężne, jak i niepieniężne bezpośrednio warunkujące nabycie akcji, a więc takie bez których poniesienia ich kupno nie byłoby możliwe. Chodzi tu w szczególności o cenę nabycia, prowizje maklerskie, opłaty notarialne.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane