statystyki

Przekształcenie nie oznacza nabycia akcji na nowo

autor: Magdalena Majkowska07.06.2018, 18:00
W ocenie dyrektora KIS, w przypadku planowanej sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodów będzie „koszt historyczny”,

W ocenie dyrektora KIS, w przypadku planowanej sprzedaży akcji kosztem uzyskania przychodów będzie „koszt historyczny”,źródło: ShutterStock

Do ustalenia wydatków na zbycie akcji wniesionych do spółki przed przekształceniem przyjmuje się koszt historyczny – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

O interpretację wystąpił podatnik, który zamierza założyć ze wspólnikiem spółkę osobową. Swój wkład chce pokryć akcjami, które ma w innej spółce. Plan biznesowy zakłada, że spółka osobowa w przyszłości zostanie przekształcona w spółkę z o.o. Na tym etapie prowadzenia działalności wniesione (jeszcze do spółki osobowej) akcje prawdopodobnie będą sprzedane. Przedsiębiorca zapytał dyrektora KIS, w jaki sposób określić koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji, które były wniesione przed przekształceniem. Sam twierdził, że wartość wydatków powinna być ustalona na dzień przekształcenia. Dyrektor KIS się z tym nie zgodził.

Wyjaśnił, że możliwość rozpoznania wydatków na nabycie akcji (udziałów) jest odroczona w czasie do momentu ich sprzedaży. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki zarówno pieniężne, jak i niepieniężne bezpośrednio warunkujące nabycie akcji, a więc takie bez których poniesienia ich kupno nie byłoby możliwe. Chodzi tu w szczególności o cenę nabycia, prowizje maklerskie, opłaty notarialne.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane