statystyki

Wydatek na obsługę prawną nie jest kosztem egzekucji

autor: Łukasz Zalewski05.06.2018, 17:00
Dłużnik

Dłużnikźródło: ShutterStock

Nie każdy wydatek związany z dochodzeniem wierzytelności na drodze prawnej można rozliczyć w kosztach podatkowych – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła spółki – sprzedawcy towarów i usług. Część kontrahentów jej nie płaci, więc musi dochodzić należności na drodze prawnej. Chciała się upewnić, czy może zaliczyć związane z tym wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Planowała sporządzać protokół na podstawie art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT i wskazywać w nim szacowane koszty procesowe i egzekucyjne, związane ze ściągnięciem należności. Wątpliwości budziło, czy może uwzględniać też wynagrodzenie kancelarii prawnej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że nie. Twierdził, że do kosztów procesowych i egzekucyjnych można zaliczać tylko wydatki przewidziane w kodeksie postępowania cywilnego, a wynagrodzenie kancelarii prawnej do nich nie należy. Stanowisko to podzielił WSA we Wrocławiu. Spółka przekonywała, że ponosi też koszty odzyskiwania należności od zagranicznych kontrahentów, a oni nie stosują polskiego kpc.

Sąd kasacyjny zgodził się jednak z WSA. Sędzia Bogusław Woźniak zaznaczył, że w razie dochodzenia wierzytelności od podmiotów zagranicznych spółka może uwzględnić niezbędne koszty procesowe i egzekucyjne określone w procedurze cywilnej danego kraju. NSA orzekał podobnie w wyrokach z 14 września 2017 r. (sygn. akt II FSK 2034/15) i z 17 stycznia 2014 r. (sygn. akt II FSK 239/12). 

Wyrok NSA z 24 maja 2018 r., sygn. akt II FSK 1439/16.


Pozostało 2% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane