statystyki

Fiskus nie zarobi na opiekunkach pracujących w Niemczech

autor: Patrycja Dudek05.06.2018, 09:01; Aktualizacja: 05.06.2018, 10:18
opiekun, opeika, emeryt

Opiekunki pracujące w Niemczech nie będą musiały zapłacić podatku za przejazdyźródło: ShutterStock

Firma, która zleca Polkom opiekę nad niemieckimi seniorami, nie musi pobierać zaliczek na PIT od diet i zwrotu kosztów przejazdów – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma ze Śląska. We wniosku o interpretację podała, że świadczy usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz w podeszłym wieku. W tym celu wysyłała do Niemiec polskie opiekunki na okres od 4 tygodni do 4 miesięcy. Współpracowała z nimi na podstawie umowy-zlecenia. Prócz wynagrodzenia kobiety otrzymywały diety i zwrot kosztów dojazdu do Niemiec i powrotu do Polski.

Spór toczył się o PIT. Firma uważała, że nie musi pobierać zaliczki na podatek od diet i zwracanych kosztów dojazdu. Jej zdaniem należności te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 b ustawy o PIT jako należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Zwolnienie limitowane jest do kwoty wskazanej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167). Firma podkreślała, że podróż odbywa się w celu wykonania pracy i osiągnięcia przychodu.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2018-06-28 09:52) Zgłoś naruszenie 12

    Skarbówka to już na wszystkim chce położyć łapę. Jakbyśmy i tak płacili mało podatków. Po to jeżdżę z promedica do Niemiec opiekować się staruszkami, żeby więcej zarobić, u mnie w mieście bym dostała najniższą krajową na rękę. Wypłata brutto a netto to dwie zupełnie różne sprawy niestety.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane