statystyki

Fiskus nie zarobi na opiekunkach pracujących w Niemczech

autor: Patrycja Dudek05.06.2018, 09:01; Aktualizacja: 05.06.2018, 10:18
opiekun, opeika, emeryt

Opiekunki pracujące w Niemczech nie będą musiały zapłacić podatku za przejazdyźródło: ShutterStock

Firma, która zleca Polkom opiekę nad niemieckimi seniorami, nie musi pobierać zaliczek na PIT od diet i zwrotu kosztów przejazdów – orzekł NSA.

Spór w tej sprawie toczyła firma ze Śląska. We wniosku o interpretację podała, że świadczy usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi oraz w podeszłym wieku. W tym celu wysyłała do Niemiec polskie opiekunki na okres od 4 tygodni do 4 miesięcy. Współpracowała z nimi na podstawie umowy-zlecenia. Prócz wynagrodzenia kobiety otrzymywały diety i zwrot kosztów dojazdu do Niemiec i powrotu do Polski.

Spór toczył się o PIT. Firma uważała, że nie musi pobierać zaliczki na podatek od diet i zwracanych kosztów dojazdu. Jej zdaniem należności te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 b ustawy o PIT jako należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem. Zwolnienie limitowane jest do kwoty wskazanej w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej w sprawie należności z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167). Firma podkreślała, że podróż odbywa się w celu wykonania pracy i osiągnięcia przychodu.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2018-06-28 09:52) Zgłoś naruszenie 12

    Skarbówka to już na wszystkim chce położyć łapę. Jakbyśmy i tak płacili mało podatków. Po to jeżdżę z promedica do Niemiec opiekować się staruszkami, żeby więcej zarobić, u mnie w mieście bym dostała najniższą krajową na rękę. Wypłata brutto a netto to dwie zupełnie różne sprawy niestety.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane