statystyki

W jaki sposób biuro podróży powinno wykazać sprzedaż wycieczki na Maltę

autor: Marcin Szymankiewicz12.06.2017, 10:44; Aktualizacja: 12.06.2017, 11:33
Złotówka, podatki

Biuro podróży musi rozliczyć VAT od odsprzedaży miejsc na wycieczkę na Maltę według szczególnych zasad.źródło: ShutterStock

Podatniczka (podatnik VAT czynny) prowadzi małe biuro podróży. 2 czerwca 2017 r. nabyła we własnym imieniu i na własny rachunek od oddziału niemieckiego biura podróży w Polsce 10 miejsc na wycieczkę 7-dniową na Maltę (23–29 czerwca 2017 r.). Nabyta usługa ma charakter kompleksowej usługi turystycznej obejmującej przelot samolotem, zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu na Malcie oraz ubezpieczenie. Koszt jednego miejsca to 3500 zł. Zakup usługi został udokumentowany wystawioną i otrzymaną przez podatniczkę 2 czerwca 2017 r. fakturą na kwotę 35 000 zł (faktura nie zawierała stawki i kwoty VAT, zawierała natomiast adnotację „procedura marży dla biur podróży”). Za nabyte miejsca wycieczkowe podatniczka zapłaciła przelewem na rachunek oddziału niemieckiego biura podróży 2 czerwca. Przedmiotowe miejsca na wycieczkę na Maltę podatniczka sprzedała we własnym imieniu i na własny rachunek w połowie czerwca 2017 r. osobom indywidualnym w cenie 4000 zł za miejsce (pobierając z góry zapłatę). Sprzedaż wycieczek tym osobom została udokumentowana wyłącznie paragonami fiskalnymi. Jak powinna rozliczyć VAT i podatek dochodowy od osób fizycznych od zakupu i sprzedaży tych miejsc wycieczkowych? Podatniczka rozlicza się podatkiem liniowym i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Podatek od towarów i usług i zaliczki na PIT płaci za okresy miesięczne. Podatniczka posiada status mikroprzedsiębiorcy.

Biuro podróży musi rozliczyć VAT od odsprzedaży miejsc na wycieczkę na Maltę według szczególnych zasad. Stosownie do art. 119 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem art. 119 ust. 5 ustawy o VAT (w przedstawionym stanie faktycznym podatniczka nie świadczy usług własnych, zatem art. 119 ust. 5 ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania).

Opodatkowanie usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1 ustawy o VAT, w formie marży stosownie do art. 119 ust. 3 ustawy o VAT stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługę turystyki, w przypadku gdy podatnik:

wdziała na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek;

wprzy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

W opisanym przypadku spełnione są te warunki, gdyż przy zakupie i późniejszej odsprzedaży tych miejsc wycieczkowych podatniczka działała we własnym imieniu i na własny rachunek.

Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Z kolei przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (zob. art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

W rozpatrywanym przypadku marża od jednego miejsca na wycieczkę na Maltę wyniesie 500 zł (4000 zł – 3500 zł). Łączna marża zrealizowana na opisanej usłudze turystyki (odsprzedaż miejsc na wycieczkę na Maltę) wyniesie zatem 5000 zł (500 zł x 10 osób).

Dla świadczonych przez podatniczkę usług turystyki właściwa będzie podstawowa stawka VAT wynosząca obecnie 23 proc. (usługa w całości będzie wykonana na terytorium Unii Europejskiej).


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane