Opodatkowanie usług budowlanych. Kiedy stawka 8% VAT?

autor: Hubert Rabiega02.06.2018, 16:00
Przedsiębiorca budowlany musi zadbać, by dokumentacja (umowy, protokoły, faktury, itp.) dotycząca wykonania usług objętych 8-procentowym VAT-em, jasno wskazywała, że zgodnie z przepisami podatkowymi stawkę obniżoną zastosowano prawidłowo.

Przedsiębiorca budowlany musi zadbać, by dokumentacja (umowy, protokoły, faktury, itp.) dotycząca wykonania usług objętych 8-procentowym VAT-em, jasno wskazywała, że zgodnie z przepisami podatkowymi stawkę obniżoną zastosowano prawidłowo.źródło: ShutterStock

Usługi budowlane oraz budowlano-remontowe objęte są co do zasady podstawową stawką VAT, która obecnie wynosi 23%. Ustawa o podatku od towarów i usług dopuszcza w pewnych okolicznościach stosowanie także obniżonej stawki 8% VAT. Na przedsiębiorcy ciąży jednak obowiązek udokumentowania, że prawidłowo zastosował stawkę preferencyjną.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Zorro.(2018-06-03 10:08) Zgłoś naruszenie 91

  Kiedy w POLSCE BĘDZIE ,NORMALNIE! , prawo gospodarcze , prawo karne ,prawo cywilne i ogólnie życie w Polsce będzie jasne , urzędy i urzędnicy , będą dla społeczeństwa ,a nie że nie obchodzi ich zwykły petent .A siedzą , posłowie , senatorowie w tych parlamentach i ustanawiają prawo pod siebie i jest tak nie jasne i zagmatwane ,że sami ci posłowie i senatorowie ,się w tym już pogubili ,a co dopiero przeciętny człowiek? , ogólnie robią wieka łaskę społeczeństwu ci wybrańcy narodu że sprawują urząd , to społeczeństwo was wybrało i to wy macie służyć społeczeństwu , bez względu na upodobania polityczne Społeczeństwa , nie robicie społeczeństwu żadnej łaski że jesteście posłami i senatorami , bo zachowujecie się jak za PRL-u, ostanie dwa i pół lata .

  Odpowiedz
 • Tt(2018-06-03 20:40) Zgłoś naruszenie 36

  Lepiej płacić więcej czyli 23 aby urząd nie szukał pretekstu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Obywatel (2018-12-21 12:43) Zgłoś naruszenie 30

  Jak ,gospodarz chce psa uderzyć , to kij zawsze znajdzie .! Tylko takie anachronizmy w postaci prawa w Polsce , są od 1990 roku i co ekipa rządząca przejmie władzę , prawo ustala dla siebie i pod siebie ,a społeczeństwo , traktują ,jak piąte koło u woza .!

  Odpowiedz
 • budujacy(2019-02-09 01:32) Zgłoś naruszenie 30

  Proszę o informację w jaki sposób należy obliczyć powierzchnie użytkową dla sprawdzenia czy dom ma powierzchnię ponad 300 m2. Wg jednej normy wychodzi mi 301 m2, wg drugiej 303, wg trzeciej 307, wg czwartej 280, wg ustawy o spadkach 180 m2.

  Odpowiedz
 • jaca(2018-09-13 16:43) Zgłoś naruszenie 20

  To płać podwójnie...

  Odpowiedz
 • polskie parodie (2019-06-07 15:36) Zgłoś naruszenie 10

  Polski Sąd Najwyższy w swojej nieomylności dla celów podatkowych wymyślił że obiekt budowlany to budynek wraz z instalacjami ale tylko położonymi wewnątrz budynku. Niestety żaden w kraju urząd na taki obiekt budowlany pozwolenia nie wyda żądając projektowania również instalacji zewnętrznych. Tutaj można się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego który to potwierdzi. Który sąd ma rację NSA czy Sąd Najwyższy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane