statystyki

Wyjaśnienia MF nie po myśli podatników CIT

autor: Radosław Kowalski04.06.2018, 08:56; Aktualizacja: 04.06.2018, 09:08
Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego.

Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego.źródło: ShutterStock

Niektórzy spośród podatników CIT zmuszeni będą stosować roczny limit kosztów uzyskania przychodów jedynie przez część roku podatkowego. Tak niestety wynika z przepisów przejściowych, a potwierdza to także resort finansów.

Przepisy przejściowe mają charakter kategoryczny i nie dają podatnikom możliwości wyboru zasad, według których zapłacone w 2018 r. odsetki będą oni kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym bądź wyłączać z takich kosztów – tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów dla DGP. Resort rozstrzygnął tym samym wątpliwości dotyczące nowych regulacji zawartych w ustawie z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która wprowadziła nowe zasady dotyczące ograniczania możliwości odliczania odsetek przez podatników CIT. A jak zwraca uwagę Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP, w przypadku tej nowelizacji przepisy przejściowe są wyjątkowo skomplikowane, ponieważ ustawodawca postanowił osobno uregulować odsetki od pożyczek faktycznie otrzymanych przed 1 stycznia 2018 r. i po tej dacie. W pierwszym przypadku stosuje się stare regulacje, tj. obowiązujące podatników przed 1 stycznia 2018 r., ale co istotne, dotyczy to również podatników, których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym. W efekcie podatnik, którego rok podatkowy skończy się w trakcie 2018 r., i tym samym rozpocznie się następny, w owym kolejnym roku podatkowym, wobec kosztów finansowania dłużnego wypłaconego do końca 2017 r., zastosuje dwie metody limitowania kosztów: do końca 2018 r. wynikające ze starych regulacji (obowiązujące do 31 grudnia 2017 r.), a od 1 stycznia 2019 r. (ale cały czas w tym samym jego roku podatkowym) już nowe, regulowane przez art. 15c ustawy o CIT.

Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego. Unormowania te zastąpiły dotychczas obowiązujące ograniczenia kosztowe w ramach tzw. niedostatecznej kapitalizacji oraz opcjonalnie stosowane przez podatników (tych, którzy dokonali takiego wyboru) zasady limitowania kosztów odsetek od pożyczek, kredytów itp.


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane