statystyki

Wyjaśnienia MF nie po myśli podatników CIT

autor: Radosław Kowalski04.06.2018, 08:56; Aktualizacja: 04.06.2018, 09:08
Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego.

Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego.źródło: ShutterStock

Niektórzy spośród podatników CIT zmuszeni będą stosować roczny limit kosztów uzyskania przychodów jedynie przez część roku podatkowego. Tak niestety wynika z przepisów przejściowych, a potwierdza to także resort finansów.

Przepisy przejściowe mają charakter kategoryczny i nie dają podatnikom możliwości wyboru zasad, według których zapłacone w 2018 r. odsetki będą oni kwalifikować do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym bądź wyłączać z takich kosztów – tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów dla DGP. Resort rozstrzygnął tym samym wątpliwości dotyczące nowych regulacji zawartych w ustawie z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która wprowadziła nowe zasady dotyczące ograniczania możliwości odliczania odsetek przez podatników CIT. A jak zwraca uwagę Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP, w przypadku tej nowelizacji przepisy przejściowe są wyjątkowo skomplikowane, ponieważ ustawodawca postanowił osobno uregulować odsetki od pożyczek faktycznie otrzymanych przed 1 stycznia 2018 r. i po tej dacie. W pierwszym przypadku stosuje się stare regulacje, tj. obowiązujące podatników przed 1 stycznia 2018 r., ale co istotne, dotyczy to również podatników, których rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym. W efekcie podatnik, którego rok podatkowy skończy się w trakcie 2018 r., i tym samym rozpocznie się następny, w owym kolejnym roku podatkowym, wobec kosztów finansowania dłużnego wypłaconego do końca 2017 r., zastosuje dwie metody limitowania kosztów: do końca 2018 r. wynikające ze starych regulacji (obowiązujące do 31 grudnia 2017 r.), a od 1 stycznia 2019 r. (ale cały czas w tym samym jego roku podatkowym) już nowe, regulowane przez art. 15c ustawy o CIT.

Przypomnijmy, że od 2018 r. w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2343 ze zm.; dalej: ustawa o CIT) zamieszczone zostały nowe przepisy dotyczące zasad rozliczania w kosztach podatkowych, czy raczej limitowania, odsetek i innych kosztów finansowania dłużnego. Unormowania te zastąpiły dotychczas obowiązujące ograniczenia kosztowe w ramach tzw. niedostatecznej kapitalizacji oraz opcjonalnie stosowane przez podatników (tych, którzy dokonali takiego wyboru) zasady limitowania kosztów odsetek od pożyczek, kredytów itp.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane