statystyki

Ulgę w podatku dochodowym może być trudniej uzyskać

autor: Magdalena Majkowska28.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 28.05.2018, 07:40
To, czy dana inwestycja może być objęta wsparciem, zależeć będzie od spełnienia kryterium ilościowego, tj. minimalnej wartości nakładów inwestycyjnych, a także wielu kryteriów jakościowych.

To, czy dana inwestycja może być objęta wsparciem, zależeć będzie od spełnienia kryterium ilościowego, tj. minimalnej wartości nakładów inwestycyjnych, a także wielu kryteriów jakościowych.źródło: ShutterStock

- Kryterium stopy bezrobocia może okazać się dla przedsiębiorców problematyczne. Inwestycja, która w jednym roku kwalifikowałaby się do wsparcia, w późniejszym okresie może go już nie otrzymać - mówi Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji czeka na podpis prezydenta, a w życie wejdzie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Równolegle będzie jeszcze obowiązywać ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych. Jakie to ma znaczenie dla przedsiębiorców korzystających lub zamierzających korzystać z preferencji podatkowych?

Dotychczasowe przepisy strefowe będą wciąż stosowane do już wydanych na ich podstawie zezwoleń strefowych. Natomiast nowe regulacje mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw planujących realizację nowej inwestycji i pozyskanie zwolnienia w podatku dochodowym. Mogą to być zupełnie nowi inwestorzy, którzy nie prowadzili dotąd działalności w SSE, ale także podmioty korzystające już wcześniej z pomocy publicznej w ramach SSE i planujący kolejne projekty inwestycyjne, czy to na obszarze strefy, czy poza nim.

Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC

Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do końca funkcjonowania SSE w obecnym kształcie, czyli końca 2026 r., oba instrumenty wsparcia będą zatem istniały równolegle, przy czym nowe zezwolenia strefowe co do zasady nie będą już wydawane po wejściu w życie nowej ustawy. Przedsiębiorcy będą otrzymywali decyzje na podstawie nowych przepisów.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane