statystyki

Ulgę w podatku dochodowym może być trudniej uzyskać

autor: Magdalena Majkowska28.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 28.05.2018, 07:40
To, czy dana inwestycja może być objęta wsparciem, zależeć będzie od spełnienia kryterium ilościowego, tj. minimalnej wartości nakładów inwestycyjnych, a także wielu kryteriów jakościowych.

To, czy dana inwestycja może być objęta wsparciem, zależeć będzie od spełnienia kryterium ilościowego, tj. minimalnej wartości nakładów inwestycyjnych, a także wielu kryteriów jakościowych.źródło: ShutterStock

- Kryterium stopy bezrobocia może okazać się dla przedsiębiorców problematyczne. Inwestycja, która w jednym roku kwalifikowałaby się do wsparcia, w późniejszym okresie może go już nie otrzymać - mówi Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC.

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji czeka na podpis prezydenta, a w życie wejdzie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Równolegle będzie jeszcze obowiązywać ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych. Jakie to ma znaczenie dla przedsiębiorców korzystających lub zamierzających korzystać z preferencji podatkowych?

Dotychczasowe przepisy strefowe będą wciąż stosowane do już wydanych na ich podstawie zezwoleń strefowych. Natomiast nowe regulacje mają szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw planujących realizację nowej inwestycji i pozyskanie zwolnienia w podatku dochodowym. Mogą to być zupełnie nowi inwestorzy, którzy nie prowadzili dotąd działalności w SSE, ale także podmioty korzystające już wcześniej z pomocy publicznej w ramach SSE i planujący kolejne projekty inwestycyjne, czy to na obszarze strefy, czy poza nim.

Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC

Rafał Pulsakowski, starszy menedżer w PwC

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do końca funkcjonowania SSE w obecnym kształcie, czyli końca 2026 r., oba instrumenty wsparcia będą zatem istniały równolegle, przy czym nowe zezwolenia strefowe co do zasady nie będą już wydawane po wejściu w życie nowej ustawy. Przedsiębiorcy będą otrzymywali decyzje na podstawie nowych przepisów.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane