statystyki

Sportowcy mogą być przedsiębiorcami, ale są też inne rozwiązania

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska28.05.2018, 08:47; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:52
Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą?

Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą?źródło: ShutterStock

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skoro przychody z uprawiania sportu są wymienione w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT, to nie mogą być traktowane jako działalność gospodarcza ani w rozumieniu tej ustawy, ani w świetle przepisów o VAT. Czyżby zatem miało to oznaczać, że w żadnych okolicznościach nie mogą być traktowane jako przychody z działalności gospodarczej?

JAKI PIT OD PROFESJONALNYCH ZAWODNIKÓW

Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą? Wątpliwości w tym zakresie miała rozwiać uchwała NSA z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 1/15). Wydawało się, że definitywnie rozwiązała ona problem opodatkowania sportowców. Tak się jednak nie stało. W praktyce wciąż zapadają sprzeczne ze sobą wyroki, w których identyczne niemal stany faktyczne są oceniane inaczej. Widać to na przykładzie orzeczenia NSA z 26 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 465/16), które nijak się ma do wyroków z 14 lutego 2018 r. (sygn. akt II FSK 183/16, II FSK 184/16, II FSK 185/16, II FSK 186/16). Otóż w orzeczeniu z 26 stycznia br. sąd kasacyjny orzekł, że profesjonalny zawodnik, który podpisał umowę z trzema klubami sportowymi, nie działał jak przedsiębiorca, bo wykonywał te umowy w warunkach podporządkowania – wykonywania poleceń klubów, w ramach całego zapewnionego przez nie zaplecza i bez ponoszenia odpowiedzialności wobec osób trzecich. Trzy tygodnie później niemal identyczny stan faktyczny całkiem odmiennie ocenił inny skład orzekający sądu kasacyjnego. Zarówno 26 stycznia, jak i 14 lutego chodziło o siatkarzy profesjonalnie uprawiających tę dziedzinę sportu.

Wyroki te – co należy podkreślić – zapadły na tle różnych przepisów, ale w tym akurat przypadku różnica ta ma niewielkie znaczenie. Tam bowiem, gdzie mowa o działalności gospodarczej, ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) – której dotyczył wyrok ze stycznia br. – odwołuje się do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.; dalej ustawa o PIT) – o której traktowały orzeczenia z lutego br. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT nie są działalnością gospodarczą czynności, z których przychody są wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT. W przepisach tych jest mowa wprost o przychodach z uprawiania sportu.

Trzy możliwe źródła przychodów


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane