statystyki

Sportowcy mogą być przedsiębiorcami, ale są też inne rozwiązania

autor: Mariusz Szulc, Katarzyna Jędrzejewska28.05.2018, 08:47; Aktualizacja: 28.05.2018, 08:52
Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą?

Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą?źródło: ShutterStock

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skoro przychody z uprawiania sportu są wymienione w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT, to nie mogą być traktowane jako działalność gospodarcza ani w rozumieniu tej ustawy, ani w świetle przepisów o VAT. Czyżby zatem miało to oznaczać, że w żadnych okolicznościach nie mogą być traktowane jako przychody z działalności gospodarczej?

JAKI PIT OD PROFESJONALNYCH ZAWODNIKÓW

Czy zawodnik klubu może prowadzić działalność gospodarczą? Wątpliwości w tym zakresie miała rozwiać uchwała NSA z 22 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FPS 1/15). Wydawało się, że definitywnie rozwiązała ona problem opodatkowania sportowców. Tak się jednak nie stało. W praktyce wciąż zapadają sprzeczne ze sobą wyroki, w których identyczne niemal stany faktyczne są oceniane inaczej. Widać to na przykładzie orzeczenia NSA z 26 stycznia 2018 r. (sygn. akt I FSK 465/16), które nijak się ma do wyroków z 14 lutego 2018 r. (sygn. akt II FSK 183/16, II FSK 184/16, II FSK 185/16, II FSK 186/16). Otóż w orzeczeniu z 26 stycznia br. sąd kasacyjny orzekł, że profesjonalny zawodnik, który podpisał umowę z trzema klubami sportowymi, nie działał jak przedsiębiorca, bo wykonywał te umowy w warunkach podporządkowania – wykonywania poleceń klubów, w ramach całego zapewnionego przez nie zaplecza i bez ponoszenia odpowiedzialności wobec osób trzecich. Trzy tygodnie później niemal identyczny stan faktyczny całkiem odmiennie ocenił inny skład orzekający sądu kasacyjnego. Zarówno 26 stycznia, jak i 14 lutego chodziło o siatkarzy profesjonalnie uprawiających tę dziedzinę sportu.

Wyroki te – co należy podkreślić – zapadły na tle różnych przepisów, ale w tym akurat przypadku różnica ta ma niewielkie znaczenie. Tam bowiem, gdzie mowa o działalności gospodarczej, ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.; dalej: ustawa o VAT) – której dotyczył wyrok ze stycznia br. – odwołuje się do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.; dalej ustawa o PIT) – o której traktowały orzeczenia z lutego br. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3 ustawy o VAT nie są działalnością gospodarczą czynności, z których przychody są wymienione w art. 13 pkt 2–9 ustawy o PIT. W przepisach tych jest mowa wprost o przychodach z uprawiania sportu.

Trzy możliwe źródła przychodów


Pozostało jeszcze 92% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane