statystyki

Jak rozliczyć CIT i VAT od eksportu usług informatycznych do Niemiec

autor: Marcin Szymankiewicz01.06.2018, 07:00
informatyk, IT

Czy spółka postąpiła prawidłowo? Jak X powinna rozliczyć świadczone usługi na gruncie VAT i CIT?źródło: ShutterStock

X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) z siedzibą we Wrocławiu działa w branży IT od 2007 r. Nie posiada statusu małego podatnika CIT i VAT. Jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, a VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne. 30 kwietnia 2018 r. spółka wykonała usługę informatyczną na rzecz niemieckiego podmiotu (niemiecki podatnik VAT i VAT UE).

Kontrahent zza Odry posiada siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech i tylko w tym kraju jest zarejestrowany dla celów VAT. Firma nie posiada poza terenem Niemiec, a w szczególności w Polsce, stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z kontraktem polska spółka ma otrzymać wynagrodzenie w wysokości 3000 euro. Choć X fakturę na kwotę 3000 euro wystawiła 15 maja 2018 r., to do dziś nie otrzymała zapłaty za wykonaną usługę (termin płatności wynikający z umowy to 30 dni od otrzymania faktury). W spółce były wątpliwości, czy obowiązek podatkowy w VAT powstał 30 kwietnia czy 15 maja br. Po naradach przyjęto datę 30 kwietnia. Czy spółka postąpiła prawidłowo? Jak X powinna rozliczyć świadczone usługi na gruncie VAT i CIT?

VAT

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Aby ustalić, czy dana usługa podlega opodatkowaniu na terytorium kraju, należy ustalić miejsce jej świadczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabywcą usługi informatycznej jest firma niemiecka nieposiadająca w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem nabywcą jest podatnik w rozumieniu art. 28a pkt 1 lit. a ustawy o VAT.

Stosownie zaś do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Ze stanu faktycznego wynika, że niemiecka firma jest zarejestrowana dla celów VAT tylko w Niemczech, gdzie posiada siedzibę działalności gospodarczej, i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Miejscem świadczenia usługi są zatem Niemcy, tj. państwo, gdzie znajduje się siedziba działalności gospodarczej usługobiorcy. Oznacza to, że świadczenie tej usługi stanowi dla usługodawcy (spółki X) odpłatne świadczenie usług poza terytorium kraju wykazywane w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7, czyli tzw. eksport usług. I choć eksport tych usług nie rodził dla spółki X obowiązku wykazania podatku należnego, to musiała ona ująć te usługi w deklaracji VAT-7 (poz. 11 i 12) i informacji podsumowującej VAT-UE oraz w prowadzonej ewidencji dla celów VAT i JPK_VAT(3).


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane