statystyki

Stowarzyszenia niebędące przedsiębiorcami przesyłają sprawozdania po staremu

autor: Magdalena Majkowska28.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 28.05.2018, 07:54
Wprowadzone 15 marca 2018 r. nowe zasady składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mają zastosowania do stowarzyszeń oraz fundacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Wprowadzone 15 marca 2018 r. nowe zasady składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mają zastosowania do stowarzyszeń oraz fundacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jeśli organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie musi przekazywać swojego sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego, także w formie elektronicznej.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązują przepisy nakładające obowiązek przesyłania sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie elektronicznie. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło w tym celu specjalną platformę, która umożliwia spełnienie wymogu nieodpłatnie. O wprowadzonych zasadach szczegółowo informowaliśmy już w lutym.

W praktyce interpretacja nowych regulacji budzi wątpliwości.

– Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego chcieliśmy przesłać je drogą elektroniczną, korzystając z systemu udostępnionego przez MS. Okazało się to niemożliwe w przypadku takich stowarzyszeń jak nasze, czyli wpisanych do KRS, ale nieprowadzących działalności gospodarczej – mówi Jerzy Kostowski, prezes stowarzyszenia Nasze Łomianki.

Postanowiliśmy wyjaśnić ten problem u źródła, czyli w Ministerstwie Sprawiedliwości. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie są przedsiębiorcami, nie mają obowiązku składania sprawozdań finansowych do KRS. Wniosek – nie muszą ich składać także elektronicznie.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • X(2018-05-28 09:47) Zgłoś naruszenie 70

    Po co autorka tego artykułu mąci w głowach podmiotów, które nie są przedsiębiorcami i które nie mają obowiązku składania sprawozdań finansowych do REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO? Dotychczas, skoro nie byliśmy przedsiębiorcami, nie mieliśmy obowiązku składania tam tych sprawozdań, tak samo i obecnie, jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcami - nie składamy ich tam również. Po co zatem pisać taki artykuł o nie-przedsiębiorcach w kontekście przepisów, które dotyczą właśnie przedsiębiorców? W jakim celu chcecie zasiać wątpliwości naszym stowarzyszeniom czy fundacjom, które nie prowadzą działalności gospodarczej?

    Odpowiedz
  • Anonim(2019-06-29 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo potrzebny artykuł. Mamy stowarzyszenie, które nie jest wpisane do rejestru przedsiębiorców i prowadząca sprawy księgowe firma kazała nam wysłać bilans elektronicznie do KRS. Wymagało to od nas mnóstwa zachodu i dziś, kiedy "stanęliśmy pod ścianą" okazało się, że to jest niepotrzebne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane