statystyki

Stowarzyszenia niebędące przedsiębiorcami przesyłają sprawozdania po staremu

autor: Magdalena Majkowska28.05.2018, 07:25; Aktualizacja: 28.05.2018, 07:54
Wprowadzone 15 marca 2018 r. nowe zasady składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mają zastosowania do stowarzyszeń oraz fundacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Wprowadzone 15 marca 2018 r. nowe zasady składania sprawozdań finansowych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie mają zastosowania do stowarzyszeń oraz fundacji, które nie prowadzą działalności gospodarczej.źródło: ShutterStock

Jeśli organizacja nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie musi przekazywać swojego sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego, także w formie elektronicznej.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązują przepisy nakładające obowiązek przesyłania sprawozdań do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie elektronicznie. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępniło w tym celu specjalną platformę, która umożliwia spełnienie wymogu nieodpłatnie. O wprowadzonych zasadach szczegółowo informowaliśmy już w lutym.

W praktyce interpretacja nowych regulacji budzi wątpliwości.

– Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego chcieliśmy przesłać je drogą elektroniczną, korzystając z systemu udostępnionego przez MS. Okazało się to niemożliwe w przypadku takich stowarzyszeń jak nasze, czyli wpisanych do KRS, ale nieprowadzących działalności gospodarczej – mówi Jerzy Kostowski, prezes stowarzyszenia Nasze Łomianki.

Postanowiliśmy wyjaśnić ten problem u źródła, czyli w Ministerstwie Sprawiedliwości. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie są przedsiębiorcami, nie mają obowiązku składania sprawozdań finansowych do KRS. Wniosek – nie muszą ich składać także elektronicznie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • X(2018-05-28 09:47) Zgłoś naruszenie 70

    Po co autorka tego artykułu mąci w głowach podmiotów, które nie są przedsiębiorcami i które nie mają obowiązku składania sprawozdań finansowych do REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO? Dotychczas, skoro nie byliśmy przedsiębiorcami, nie mieliśmy obowiązku składania tam tych sprawozdań, tak samo i obecnie, jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcami - nie składamy ich tam również. Po co zatem pisać taki artykuł o nie-przedsiębiorcach w kontekście przepisów, które dotyczą właśnie przedsiębiorców? W jakim celu chcecie zasiać wątpliwości naszym stowarzyszeniom czy fundacjom, które nie prowadzą działalności gospodarczej?

    Odpowiedz
  • Anonim(2019-06-29 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo potrzebny artykuł. Mamy stowarzyszenie, które nie jest wpisane do rejestru przedsiębiorców i prowadząca sprawy księgowe firma kazała nam wysłać bilans elektronicznie do KRS. Wymagało to od nas mnóstwa zachodu i dziś, kiedy "stanęliśmy pod ścianą" okazało się, że to jest niepotrzebne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane