statystyki

Jeśli za fakturą nie idzie towar, dobra wiara jest bez znaczenia

autor: Patrycja Dudek24.05.2018, 07:42; Aktualizacja: 24.05.2018, 07:56
Fiskus nie zgadzał się jednak na odliczenie podatku naliczonego. Ustalił, że towar, owszem, był, ale faktury wystawiły spółki, które nie mogły go nabyć, a następnie sprzedać.

Fiskus nie zgadzał się jednak na odliczenie podatku naliczonego. Ustalił, że towar, owszem, był, ale faktury wystawiły spółki, które nie mogły go nabyć, a następnie sprzedać.źródło: ShutterStock

Fiskus nie będzie badał, czy podatnik należycie weryfikował kontrahentów, jeżeli wiadomo, że nie byli oni w posiadaniu towaru, którego obrót dokumentowali – wynika z wyroku NSA.

Sędzia Bożena Dziełak wyjaśniła, że jeśli faktury dokumentują transakcje nieistniejące – czyli takie, którym nie towarzyszy realna dostawa towarów lub wykonanie usług – to badanie dobrej wiary nie jest wymagane. To, że towar istnieje, nie jest przeszkodą.

Sprawa dotyczyła spółki, która walczyła z fiskusem o prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podkreślała, że towar (granulat srebra i złota) faktycznie istniał i że nabyła go od kontrahentów w dobrej wierze i przy zachowaniu należytej staranności kupieckiej.

Fiskus nie zgadzał się jednak na odliczenie podatku naliczonego. Ustalił, że towar, owszem, był, ale faktury wystawiły spółki, które nie mogły go nabyć, a następnie sprzedać. W ich zarządach zasiadały bowiem osoby z problemami alkoholowymi, korzystające z pomocy społecznej, bezdomni.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • dexter(2018-05-24 13:18) Zgłoś naruszenie 35

  Dojenie firm pod kazdym mozliwym argumentem. Podatki i inne obciazenia sa duzo wyzsze niz w Niemczech jak sie policzy gratisowe okradanie firm przez te panstwo. Ceny bada rosly jak we Włoszech gdzie fiskalizm doprowadzil do tolnego dna gospodarke.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-05-24 10:52) Zgłoś naruszenie 33

  Pierwszy raz słyszę o bezdomnym prezesie zarządu spółki z oo.! No chyba że sprzedał dom i kupił udziały......

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • krokodyl(2018-05-24 12:55) Zgłoś naruszenie 10

  A z czego Twoim zdaniem wynika obowiązek posiadania udziałów przez Prezesa zarządu? Ignorancja pleni się w naszym Narodzie jak chwasty.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane