statystyki

Spłacone długi po zmarłym nie pozwalają zmniejszyć podatku dochodowego

autor: Magdalena Majkowska23.05.2018, 18:00
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Długi spadkowe wpływają natomiast na ustalenie podstawy opodatkowania w podatku od spadków i darowizn.źródło: ShutterStock

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości to często jedyny sposób na pozbycie się długów spadkowych. Jednak kwota wydatków na ich spłatę nie wpływa na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Potwierdził to wiceminister finansów Paweł Gruza w odpowiedzi na interpelację poselską.

Spadkobiercy, z obawy przed długami spadkowymi i zobowiązaniami podatkowymi, zwykle odrzucają spadek, zwłaszcza gdy postępowanie o stwierdzenie jego nabycia wszczynane jest na wniosek wierzyciela. A często właśnie sprzedaż np. nieruchomości po zmarłym przedsiębiorcy wystarczyłaby na pokrycie długów spadkowych. Co zatem wstrzymuje przed tym spadkobierców? Przyczyną są przepisy podatkowe. Takie zbycie – jeśli doszłoby do niego przed upływem 5 lat – podlega PIT, a spłata długów nie wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania.

Jak wyjaśnił wiceminister Paweł Gruza, obowiązujące przepisy takiej możliwości nie dają. Dochód ze sprzedaży nieruchomości, w ciągu 5 lat od jej nabycia, podlega opodatkowaniu według 19-proc. stawki PIT. Przy jego ustalaniu uwzględnia się koszty uzyskania przychodu. Jeśli podatnik pozbywa się nieruchomości nabytej w spadku, za taki koszt może uznać poniesione i udokumentowane nakłady zwiększające jej wartość oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn (przy czym osoby najbliższe są zwolnione z jego zapłaty).


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane