„Daninę solidarnościową zapłacą osoby, który miesięczne dochody przekraczają ok. 87 tys. zł” – poinformowała minister finansów Teresa Czerwińska.

Nowy podatek to odpowiedź na postulaty protestujących w Sejmie od ponad trzech tygodni niepełnosprawnych wraz z opiekunami. Część dochodów najbogatszych podatników utworzy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych. Ten zasilany będzie z dwóch źródeł:

  • 0,15 proc. to składki na Fundusz Pracy
  • 4 procentowy podatek od najbogatszych

Chodzi o osoby, których roczny dochód przekroczy 1 mln zł. Ich miesięczny dochód przekroczy zatem 86 tys. złotych. Po raz pierwszy obciążenie daniną solidarnościową zostanie dokonane w 2020 roku –w rozliczeniu PIT za 2019 rok.

Jak zaznaczyła minister finansów, liczba osób, które zapłacą podatek od tej daniny będzie zależała od dynamiki dochodów podatników. Podstawę opodatkowania będzie stanowiła suma przychodów z zeznań podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-40A z wyłączeniem kosztów podatkowych i składek na ZUS. Nadwyżka powyżej progu równego 1 000 000 złotych opodatkowana będzie stawką 4 proc. daniny.

Minister Teresa #Czerwińska w #KPRM: Zasada solidarności społecznej funkcjonuje w różnej formie w wielu krajach #UE. pic.twitter.com/nyT0lCUkoj

Ministerstwo Finansów 🇵🇱💯 (@MF_GOV_PL) 15 maja 2018

Zgodnie z szacunkami MF roczna kwota zasilenia funduszu to nawet 2 000 000 000 zł.