statystyki

Spółka nie wynajmuje na cele mieszkaniowe

autor: Patrycja Dudek10.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 10.05.2018, 07:53
"Wyrok jest zaskakujący. Stanowi istotny problem dla wynajmujących nieruchomości firm, które zakwaterowały w nich pracowników i płaciły czynsz bez VAT. "

"Wyrok jest zaskakujący. Stanowi istotny problem dla wynajmujących nieruchomości firm, które zakwaterowały w nich pracowników i płaciły czynsz bez VAT. "źródło: ShutterStock

Jeśli nieruchomość wynajęła firma, by zakwaterować tam swoich pracowników, to od czynszu jest należny VAT. Spółka go odliczy, ale wynajmujący musi zapłacić – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która potrzebowała wykwalifikowanych pracowników z różnych regionów Polski. Zamierzała zapewnić im zakwaterowanie. W tym celu wynajęła dom. Płaciła czynsz powiększony o VAT. Właściciel budynku otrzymał bowiem od fiskusa interpretację indywidualną, z której wynikało, że świadczone przez niego usługi najmu nie są objęte zwolnieniem z podatku.

Co innego jednak fiskus stwierdził, gdy spółka spytała o możliwość odliczenia VAT od najmu. W wydanej dla niej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że usługa najmu na cele mieszkaniowe jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 tej ustawy. Za bez znaczenia uznał to, że pracownicy nie wynajmują nieruchomości bezpośrednio od właściciela, tylko biorą ją w nieodpłatne używanie od spółki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane