statystyki

Spółka nie wynajmuje na cele mieszkaniowe

autor: Patrycja Dudek10.05.2018, 07:36; Aktualizacja: 10.05.2018, 07:53
"Wyrok jest zaskakujący. Stanowi istotny problem dla wynajmujących nieruchomości firm, które zakwaterowały w nich pracowników i płaciły czynsz bez VAT. "

"Wyrok jest zaskakujący. Stanowi istotny problem dla wynajmujących nieruchomości firm, które zakwaterowały w nich pracowników i płaciły czynsz bez VAT. "źródło: ShutterStock

Jeśli nieruchomość wynajęła firma, by zakwaterować tam swoich pracowników, to od czynszu jest należny VAT. Spółka go odliczy, ale wynajmujący musi zapłacić – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o spółkę, która potrzebowała wykwalifikowanych pracowników z różnych regionów Polski. Zamierzała zapewnić im zakwaterowanie. W tym celu wynajęła dom. Płaciła czynsz powiększony o VAT. Właściciel budynku otrzymał bowiem od fiskusa interpretację indywidualną, z której wynikało, że świadczone przez niego usługi najmu nie są objęte zwolnieniem z podatku.

Co innego jednak fiskus stwierdził, gdy spółka spytała o możliwość odliczenia VAT od najmu. W wydanej dla niej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnił, że usługa najmu na cele mieszkaniowe jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 tej ustawy. Za bez znaczenia uznał to, że pracownicy nie wynajmują nieruchomości bezpośrednio od właściciela, tylko biorą ją w nieodpłatne używanie od spółki.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane