statystyki

Budżet zarobi na zaległych alimentach

autor: Patrycja Dudek09.05.2018, 07:55; Aktualizacja: 09.05.2018, 08:06
Sprawa, którą zajmował się wczoraj NSA, dotyczyła syna, dla którego komornik ściągnął 21 tys. zł odsetek od zaległych alimentów.

Sprawa, którą zajmował się wczoraj NSA, dotyczyła syna, dla którego komornik ściągnął 21 tys. zł odsetek od zaległych alimentów.źródło: ShutterStock

Dziecko, które przez lata czekało na należne mu pieniądze, musi się podzielić z fiskusem otrzymanymi za opóźnienie odsetkami – wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jest on skutkiem przyjętej dwa lata temu uchwały NSA w sprawie opodatkowania odsetek (sygn. akt II FPS 2/16).

 Siedmiu sędziów stwierdziło w niej, że jeśli odsetki nie są wprost wskazane w zwolnieniu podatkowym, to należy je traktować jako przychód z innego źródła, objęty PIT. Uchwała dotyczyła odsetek za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje. Teraz przełożyła się na sprawy ważne społecznie.

Sprawa, którą zajmował się wczoraj NSA, dotyczyła syna, dla którego komornik ściągnął 21 tys. zł odsetek od zaległych alimentów. Kwota obejmowała okres dzieciństwa i nauki przed 25. rokiem życia. Same alimenty były zwolnione z PIT, ale podatnik nie miał pewności, co z odsetkami.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-05-09 09:12) Zgłoś naruszenie 30

    A na czym budżet nie chce zarobić.??? Ostatnio wyrokiem sądu zarabia nawet na wirtualnej prostytucji..... hi hi hi

    Odpowiedz
  • uka(2018-05-09 14:55) Zgłoś naruszenie 11

    a może by budżet zarobił na alimenciarzach, co nie płacą swoich zobowiązań? Po 3 latach formalnie dochodzi do przedawnienia roszczeń beneficjenta, a więc i niewątpliwego wzbogacenia alimenciarza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane