statystyki

Podatek solidarnościowy już działa, ale na innych zasadach

autor: Magdalena Majkowska25.04.2018, 07:15; Aktualizacja: 25.04.2018, 07:17
podatki, firma, przedsiębiorca

W Austrii danina solidarnościowa ma charakter czasowego zwiększenia (w latach 2016–2020) najwyższej stawki podatkowej, tj. 55 proc. dla dochodu przekraczającego 1 mln euro.źródło: ShutterStock

Przykłady krajów unijnych pokazują, że podatki solidarnościowe mogą mieć różną konstrukcję. Ich wspólną cechą jest jednak wspieranie całej gospodarki, a nie określonych grup społecznych.

To wniosek z zaprezentowanego wczoraj raportu firmy PwC „Podatki i składki w krajach Unii Europejskiej”. Eksperci przyjrzeli się w nim m.in. podatkom solidarnościowym, które funkcjonują już w niektórych krajach europejskich: Portugalii, Grecji, Niemczech i Austrii. W Polsce wprowadzenie takiej daniny zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w związku z protestami rodzin dorosłych osób niepełnosprawnych.

– W Portugalii i Grecji podatek solidarnościowy jest de facto podatkiem kryzysowym – podkreślał Mariusz Ignatowicz, partner w dziale prawno-podatkowym PwC. Wyjaśnił, że stawki tej daniny są zróżnicowane w zależności od dochodu.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kuba(2018-04-25 11:11) Zgłoś naruszenie 60

  Przecież płacimy 1% podatku na rózne cele humanitarne. To 0,5% przeznaczyć na wsparcie dla miejscowej Pomocy Społecznej i niech Oni na miejscu sami spradzą i dofnasuja takich co w tej sytucji sa w trudnej potrzebie a nie że czy ma faktyczny stan ,czy tylko na zewnatrz ,chca dostać jak KRUS dostaja rolnicy--z urzędu.

  Odpowiedz
 • alka(2018-04-26 07:37) Zgłoś naruszenie 00

  Pieniądze są marnowane przez różnego rodzaju fundacje , stowarzyszeni , ogrody działkowe i inne rzekomo wspierające podmioty . Dlaczego kadencyjność zarządów jest w takich wymienionych grupach wieczna ( te same osoby ) i jeszcze działające i wspierające kolesiostwo . Najczęściej korzystające różnych form wczasów leczniczych sanatorium dla poratowania zdrowia, zabawach , dni seniorów . ZASIADAJĄ W RADACH MIASTA i dzielą dotacjami unijnymi . Za taką pracę w podziękowaniu otrzymują stale te same osoby wyróżnienia i odznaczenia. A o ma przeciętny senior chory z tych grup pomocowych. Podobnie jak w szpitalach. Jak przyjmują pacjenta żądają podpisu tłumacząc czł rodziny że przyjęta osoba jest nieubezwłasnowolniona , więc sama decyduje za siebie . Wypisując po operacji niepełnosprawną osobę do domu zmuszają czł rodziny do opieki. A działające instytucje zamiast pomagać , gdzie są.

  Odpowiedz
 • abc(2018-04-28 15:26) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego ludzie agencji rzymskiej nie są obciążeni podatkiem solidarnościowym? Kościoły kapią od złota, wielu facetów w sutannach ma drogie auta, dobre mieszkania i bardzo wysokie zarobki. Zmniejszyć f-sz kościelny, przestać dogotować z budżetu czarną i białą mafię, nie ,,kupować" za pól miliarda tego co z kraju wywieźć niemożna i dać spokojnie żyć ubogim utrzymującym na wysokiej stopie urzędników rządowych, samorządowych i pana Boga.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane